Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: cid:image001.gif@01CE5FCD.9CDD3440

Dnes kade jaké konania!

Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: cid:image002.jpg@01CE5FCD.9CDD3440

=>PONDELOK 09.02.2015,meniny má ZDENKO priezvisko: KRIŠTOF <babkingulomet.6f.sk> č.34/2015<007,Y

 

SPRÁVY z DOMDescription: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: cid:image003.gif@01CE5FCD.9CDD3440FA

PHOTO DŇA  čakáme, kedy už dorazí jar

Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: Description: http://img.flog.pravda.sk/2014/07/12/pGr_550870_m.jpg

POČASIE~Košice

Ráno a cez deň: ráno najskôr jasno, neskôr poobede prevažne oblačno. Denná teplota sa bude pohybovať okolo -4 °C. Pocitová denná teplota okolo -5 °C. Najvyššia teplota -2°C. Rýchlosť vetra 8 až 23 km/h

Večer a v noci: večer oblačno, postupne oblačno so slabým snežením. Nočné teploty budú dosahovať -4 až -2 °C, priemerne -3 °C. Najnižšia teplota -4°C. Bude fúkať premenlivý severovýchodný až severný vietor rýchlosťou 4 až 14 km/h, nárazovo 36 km/h. Predpokladaný nárast snehovej pokrývky o 1 cm

KURZOVÝ LÍSTOK

Description: http://zoznamstatic.sk/img/openiazoch/flags/us.gif

USD

1,1447

0,32%

Description: http://openiazoch.zoznam.sk/img/4/kurz_green_up.gif

Description: http://zoznamstatic.sk/img/openiazoch/flags/uk.gif

GBP

0,7473

-0,12%

Description: http://openiazoch.zoznam.sk/img/4/kurz_red_down.gif

Description: http://zoznamstatic.sk/img/openiazoch/flags/ez.gif

CZK

27,698

-0,04%

Description: http://openiazoch.zoznam.sk/img/4/kurz_red_down.gif

Description: http://zoznamstatic.sk/img/openiazoch/flags/hu.gif

HUF

306,27

-0,32%

Description: http://openiazoch.zoznam.sk/img/4/kurz_red_down.gif

Description: http://zoznamstatic.sk/img/openiazoch/flags/pl.gif

PLN

4,165

-0,01%

Description: http://openiazoch.zoznam.sk/img/4/kurz_red_down.gif

Description: http://zoznamstatic.sk/img/openiazoch/flags/hr.gif

HRK

7,717

0,05%

Description: http://openiazoch.zoznam.sk/img/4/kurz_green_up.gif

Description: http://zoznamstatic.sk/img/openiazoch/flags/ja.gif

JPY

134,28

0,22%

Description: http://openiazoch.zoznam.sk/img/4/kurz_green_up.gif

Description: http://zoznamstatic.sk/img/openiazoch/flags/ca.gif

CAD

1,4246

-0,31%

Description: http://openiazoch.zoznam.sk/img/4/kurz_red_down.gif

Description: http://zoznamstatic.sk/img/openiazoch/flags/sz.gif

CHF

1,0534

-0,50%

Description: http://openiazoch.zoznam.sk/img/4/kurz_red_down.gif

NEZABUDNITE UŽ LEN...

Valentín za 6 dní

JAR za 40 dní

Veľká noc za 55 dní

Deň matiek za 93 dní

Deň otcov za 133 dní

LETO za 133 dní

JESEŇ za 228 dní

Halloween za 266 dní

Zima za 317 dní

Vianoce za 320 dní

Nový rok za 328 dní

Hromnice za 359 dní

HOROSKOP

BARAN

Ak sa momentálne po zdravotnej stránke necítite najlepšie, nepúšťajte sa do náročných projektov a úloh. Vaše zdravie by malo byť na prvom tempe a kým sa nedáte do poriadku, neskúšajte sa prepínať.

BÝK

Hviezdy vám prajú, aj počas tohto dňa, ale aj zajtra. Neváhajte sa preto pustiť aj do dlhodobejších plánov, ktoré ste zo strachu odkladali, tentokrát určite zožnete úspech. Aj v partnerskom vzťahu zavládne pohoda a množstvo lásky, užite si to.

BLÍŽENCI

Cítite sa sebavedomo a rozhodnosť vám dnes vôbec nechýba, ale skúste viac počúvať rady z okolia, sú opodstatnené. Neunáhlite sa vo veciach, ktoré by sa vám neskôr mohli vypomstiť. V citovom živote dnes oslávite úspech, vaše srdce pookreje.

RAK

V práci sa chovajte prirodzene, rozprávajte sa aj s inými a prejavte úprimný záujem. Doma sa potom konečne venujte svojej polovičke, už sa na vás dosť aj hnevá, tak máte čo žehliť. Zamyslite sa nad tým, ako vzťah posunúť z oboch strán.

LEV

Dnes sa snažte zamerať hlavne na svoje pracovné úlohy a povinnosti. Niekto zhora si vás všíma, preto robte všetko stopercentne a bez zbytočných chýb. Keď vás niekto požiada o pomoc, určite neodmietnite, je to nielen neslušné, ale veľmi by ste si uškodili.

PANNA

Ak chcete vo svojej kariére napredovať, musíte prestať prešľapovať na jednom mieste. Venujte sa novým nápadom a rozvíjajte svoje sny. Nič nie je nemožné, pokiaľ sa začnete viac snažiť a oveľa viac si veriť.

VÁHY

Je dosť možné, že sa dnes budete sťahovať alebo organizovať väčšie zmeny nielen v práci, ale aj živote. Isté rozhodnutia však už nejde vrátiť a na to by ste mali pamätať. Našťastie máte za sebou dostatočne silné rodinné zázemie, ktoré vás podrží.

ŠKORPIÓN

Ak si chcete popoludnie užiť, čím skôr sa hneď ráno pustite do všetkých povinností. Priateľ vás zrejme poprosí o radu, pretože viete komunikovať aj o problémoch ostatných. Tak nezabudnite na dobrosrdečnosť a úsmev, niekto potrebuje hlavne povzbudenie.

STRELEC

Na dnešný deň sa môžete naozaj iba tešiť, všetko, čoho sa chytíte sa vám podarí ešte v predstihu zvládnuť na jednotku. Priaznivo sa začne vyvíjať konečne aj váš vzťah, ktorý posledné obdobie stagnoval na neurčitom mieste.

KOZOROŽEC

Dnes spolu so svojou polovičkou prežijete isté finančné komplikácie, pri ktorých budete musieť city odložiť bokom a plne zapriahnuť rozum. Ak uvažujete nad sťahovaním do väčšieho, je lepšie si uvedomiť svoje limity skôr, ako neskôr.

VODNÁR

Bude to zaujímavý deň, najmä v práci sa dočkáte nových príležitostí a rovnako aj inšpirácií. V osobnom živote je všetko v poriadku a tak si celkovo užívate pohodové dni, ktoré vás nabijú energiou a šťastím. Jediné, na čo si dajte pozor, sú neprajníci, nech nezamiešajú karty.

RYBY

Dnes možno budete musieť so svojou polovičkou prebrať niektoré finančné záležitosti a lepšie si rozplánovať všetky výdavky. Premyslite si všetky pre aj proti, nech sa nestane nič, čo by vás zastihlo nepripravených. Hádkam sa vyhnite, ťaháte za jeden povraz, takže by nemali zmysel.

Description: foto

Po voľbách to košický primátor opäť skúša aj s parkovaním

Až dve protestné skupiny občanov privítajú v pondelok ráno primátora a poslancov. | 9. 2. 2015|

Description: http://i.sme.sk/data/hs/6/29/292966/hsimg-r645-st.ir3-_t150.jpg

Nábytok za 752-tisíc košická nemocnica stornovala

Košická univerzitná nemocnica chcela nakupovať nábytok pre nový urgent. Nakoniec od toho upustila. | 9. 2. 2015|

Description: http://i.sme.sk/data/hs/0/29/292980/hsimg-r258-st.ir3-_t150.jpg

Nový košický autobus mal poruchu, namiesto dymu unikala para

Praskla matica, chladiaca kvapalina vytekala na motor a výfukové potrubie. | 9. 2. 2015|

Description: http://i.sme.sk/data/hs/9/29/292979/hsimg-r730-st.ir3-_t150.jpg

Aktivisti žiadajú viac času na pripomienky k rozvoju mesta Košice

Tvrdia, že času bolo málo a mesto s nimi nekomunikovalo. | 9. 2. 2015|

Description: Tomáš bol tiež za. „Veľká škoda, že nás nie je viac.“

Košičania prichádzali na referendum aj rovno zo sánkovačky

Na košickom Severe prichádzali obyvatelia k urnám sporadicky. | 8. 2. 2015 18:40 |

Description: Pani Elena. Hlasovala aj za budúcnosť svojich 4 detí.

V Košickom kraji hlasovala v referende len pätina voličov

Rekordérom sú Lieskovany na Spiši so 61 percentami, Gemerčania hlasovanie ignorovali.| 8. 2. 2015 17:15 |

Description: http://i.sme.sk/data/hs/5/29/292955/hsimg-r122-st.ir3-_t150.jpg

Na zasadnutie poslancov sa chystajú aj protestujúci Košičania

Jednu skupinu pobúrila zámena pozemkov, druhú parkovanie v meste. |8. 2. 2015 14:05 |

Description: Križovatka SNP – Bardejovská. Koľajnice sa tam majú vymeniť už tento rok.

Vybrané električkové uzly v Košiciach má robiť Eurovia

Do masívnej rekonštrukcie električkových tratí z eurofondov v Košiciach sa zapojí ďalšia firma. | 7. 2. 2015|

Description: foto

Pripojenie rýchlocesty na košické letisko ešte nemá ani presnú trasu

Nikto nevie odhadnúť, kedy tam už budú môcť jazdiť autá či autobusy MHD.|7. 2. 2015|

Description: Poslanci Severu. Nabádajú starostu nma plný úväzok.

Poslanci Severu chcú menej kontroly a plný úväzok starostu

Kontrolórovi úväzok znížili, starostu nabádajú na plný. | 7. 2. 2015|

Description: http://zvolen.dnes24.sk/images/photoarchive/sized/700/2013/04/12/t-Chripka-ZS-05.jpg

Chrípka naďalej úraduje, počet ochorení stúpa

Obdobie chrípky trvá. Ani uplynulý týždeň sa situácia nezlepšila. | 7. 2. 2015|

Description: Zľava poslanec mestského zastupiteľstva a poslanec MČ Košice – Sever Jaroslav Polaček, zástupca starostu MČ Košice – Staré mesto Rastislav Trnka a starosta MČ Košice – Staré mesto Ľubomír Grega.

Staré Mesto nesúhlasí s navrhovanou koncepciou parkovania v Košiciach

Plánujú protestné zhromaždenie, vylúčená nie je ani petičná akcia. | 6. 2. 2015 11:22 |

CSI: KOŠICEdpfh

Description: http://www.gigareality.sk/data/inzercia/large/444007014-6.jpg

Na Aténskej ulici ktosi podpálil nový opel

Požiar poškodil aj blízko stojace autá značky Volkswagen a Renault.|8. 2. 2015 7:45 |


9. február>> Svetový deň manželstva sa oslavuje druhú nedeľu vo februári. Myšlienka oslavovať tento deň sa zrodila v meste Baton Rouge, Louisiana v roku 1981. Pripomíname si krásu, vernosť, obeť a radosť v manželskom živote. Manžel a manželka sú symbolicky videní ako dve sviečky, ktoré dávajú životu svetlo. Pár je spojený srdcom a ich láska je sila, vďaka ktorej sú úspešní, životodarní a inšpiráciou pre ostatných.

 

 

Počasie zaskočilo Slovensko: Dobre sa pripravte, PREDPOVEĎ na budúci týždeň!

Description: Takto to vyzeralo na niektorých úsekoch na SlovenskuTakto to vyzeralo na niektorých úsekoch na Slovensku

- Počasie dnes poriadne potrápilo Slovákov. Najmä motoristov, ktorým narobilo ťažkú hlavu. Kvôli dvom veľkým nehodám na cestách museli dokonca niekoľko ľudí ošetrovať v nemocnici. Pozrite si predpoveď počasia na budúci týždeň, aby ste boli dobre pripravení.

PONDELOK

Oblačno až zamračené. Od západu postupne na mnohých miestach sneženie, na juhozápade aj dážď so snehom.

Najvyššia denná teplota -4 až +2 st.
Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -10 st.

Severozápadný až západný vietor 3 až 8 m/s (10 až 30 km/h), miestami v nárazoch okolo 12 m/s (45 km/h). Popoludní postupne zoslabovanie vetra. Miestami tvorba snehových jazykov a závejov. Na horách prudký až búrlivý vietor.

UTOROK

Oblačno až zamračené a na väčšine územia sneženie, na juhu západného a stredného Slovenska dážď so snehom alebo dážď. V priebehu dňa postupne ustávanie zrážok.

Nočná teplota -2 až -7, v južnej polovici západného Slovenska okolo 0 st.
Denná teplota -1 až +5 st.

Prevažne severozápadný vietor 2 až 7 m/s (5 až 25 km/h), na strednom Slovensku slabý vietor. Ojedinele tvorba snehových jazykov a závejov. Na horách spočiatku prudký vietor.

STREDA

Jasno až polojasno, v nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Pri nízkej oblačnosti ojedinele slabé zrážky. Slabý premenlivý vietor.

Nočná teplota +2 až -4 st.
Denná teplota 1 až 7 st.

ŠTVRTOK

Jasno až polojasno, v nižších polohách miestami nízka oblačnosť a hmlisto.

Nočná teplota 0 až -6, v dolinách a kotlinách miestami okolo -9 st.
Denná teplota 1 až 7 st.

PIATOK

Jasno až polojasno. V nižších polohách miestami nízka oblačnosť a hmlisto.

Nočná teplota 0 až -6, v dolinách a kotlinách miestami okolo -9 st.
Denná teplota 1 až 7 st.

 

€KONOMIKA & P€NIAZ€

Tab. Najväčši platitelia dane z príjmov v roku 2013

Tabuľka obsahuje platiteľov dane vyššej ako 10 mil. eur v roku 2013. Obchodné meno alebo názovVýška splatnej dane v eurácheustream, a.s.97 698 000,00 €Kia Motors Slovakia s.r.o.83 452 000,00 Slovak Telekom, a.s.45 970 000,00 Orange Slovensko, a.s.42 395 000,00 SPP - distribúcia , a.s.38 611 000,00 Slovenská sporiteľňa, a.s.35 080 000,00 Tatra banka, a.s.31 687 000,00 Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. 30 547 654,00 Nafta a.s.29 940 000,00 Continental Matador Rubber, s.r.o.29 648 000,00 Continental Matador Truck Tire28 264 000,00 Všeobecná úverová banka, a.s.27 010 000,00 Allianz - Slovenská poisťovňa, a.s.21 338 000,00 Západoslovenská distribučná, a.s.19 762 000,00 Československá obchodná banka, a.s.18 316 000,00 SAMSUNG Electronics Slovakia s.r.o.18 235 000,00 Stredoslovenská energetika - Distribúcia, a.s.18 227 000,00 ESET, spol.

Tabuľka obsahuje platiteľov dane vyššej ako 10 mil. eur v roku 2013.

Obchodné meno alebo názov  Výška splatnej dane v eurách

eustream, a.s.   97 698 000,00 €

Kia Motors Slovakia s.r.o.         83 452 000,00

Slovak Telekom, a.s.     45 970 000,00

Orange Slovensko, a.s. 42 395 000,00

SPP - distribúcia , a.s.  38 611 000,00

Slovenská sporiteľňa, a.s.         35 080 000,00

Tatra banka, a.s.           31 687 000,00

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. 30 547 654,00

Nafta a.s.         29 940 000,00

Continental Matador Rubber, s.r.o.        29 648 000,00

Continental Matador Truck Tire  28 264 000,00

Všeobecná úverová banka, a.s.            27 010 000,00

Allianz - Slovenská poisťovňa, a.s.        21 338 000,00

Západoslovenská distribučná, a.s.        19 762 000,00

Československá obchodná banka, a.s.  18 316 000,00

SAMSUNG Electronics Slovakia s.r.o.   18 235 000,00

Stredoslovenská energetika - Distribúcia, a.s.    18 227 000,00

ESET, spol. s r.o.         17 662 930,00

DÔVERA zdravotná poisťovňa, a. s.     14 695 796,00

Mondi SCP, a.s.           12 471 000,00

SkyToll, a. s.    11 341 956,00

Consumer Finance Holding, a.s.

Živnostníci, pozor! Nové odvody musíte zaplatiť najneskôr do pondelka!

Description: OdvodyŽivnostníci by si mali skontrolovať, či im vznikla povinnosť platiť odvody.

Nezabudnite na nové výšky poistného! Od januára sa totiž zmenili a prvýkrát ich v novej výške v tomto roku treba uhradiť do pondelka 9. februára 2015.

Týka sa to živnostníkov, samostatne zárobkovo činných osôb a dobrovoľne poistených osôb. Ak nové poistné neuhradíte, môžu vás evidovať ako dlžníka. Preddavky na poistné sa platia vždy mesiac pozadu, teda vo februári platíte za január.

Odvody Sociálna poisťovňa odporúča, aby si poistenci upravili výšku platby na trvalom bankovom príkaze a rovnako sa vyvarovali najčastejších chýb pri zadávaní platby. Tie neoznačené nevie poisťovňa identifikovať a pokiaľ tak urobí, môže vás považovať za neplatiča. Okrem toho za nesprávne platby hrozia pokuty od 3,32 eura do 16,60 eura za jednu nesprávnu platbu.

 

Rezort financií opravil zoznam platiteľov dane

Podľa nových údajov najvyššiu daň odviedol Eustream nasledovaný KIA Motors Slovensko.

Najvyššiu daň z príjmu v roku 2013 neodviedli telekomunikačné firmy, ale spoločnosť Eustream. Vyplýva to z opraveného zoznamu, ktorý zverejnilo ministerstvo financií na svojej stránke. Eustream podľa neho odviedol 97,698 mil. eur. Aj na druhom mieste sa ocitla spoločnosť, ktorá v pôvodnom zozname nefigurovala. KIA Motors Slovensko, s.r.o. odviedla 83,452 mil. eur. Až na tretie miesto tak spadol pôvodne prvý Slovak Telekom so 45,970 mil. eur, nasledovaný spoločnosťou Orange Slovensko so 42,395 mil. eur. Prvú päťku uzatvára spoločnosť SPP - distribúcia, ktorá odviedla 38,611 mil. eur.

Viac ako 10 mil. eur na dani z príjmov pritom do rozpočtu za rok 2013 odviedlo podľa zoznamu 22 spoločností. Nechýbali medzi nimi napríklad Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, Nafta, Continental Matador, Allianz - Slovenská poisťovňa ale ani energetické distribučné spoločnosti či firma ESET, ktorá odviedla na dani z príjmov takmer 17,7 mil. eur. Len týchto prvých 22 firiem zo zoznamu platiteľov dane z príjmov pritom do rozpočtu prispelo celkovou sumou viac ako 683 mil. eur.

"Našim cieľom je takýmto zoznamom zvýšiť informovanosť verejnosti o tom, ako firmy na Slovensku platia dane a prispieť k väčšej daňovej transparentnosti podnikateľského prostredia,“ povedal ešte vo štvrtok na margo zverejnených údajov minister financií SR Peter Kažimír. Tento zoznam ministerstvo zverejňuje na základe novely zákona o správe daní platnej od 1. januára 2015. Zoznam pozostáva z verejne dostupných údajov registra účtovných závierok za rok 2013 a uvádza sa v ňom obchodné meno alebo názov právnickej osoby, jej sídlo, identifikačné číslo a výška splatnej dane. Firmy sú zoradené podľa výšky splatnej dane od najvyššej po najnižšiu.

Ministerstvo financií pritom tvrdí, že zoznamy o tom, ako firmy platia dane, bude aktualizovať z dostupných údajov na štvrťročnej báze. Údaje budú zohľadňovať posledné dostupné účtovné obdobie.

Zamestnávatelia zaplatili SP po kontrolách 1 mil. eur

Ako uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder, oproti mesačnému priemeru v uplynulom roku je to viac o 260 tisíc eur.

Sociálna poisťovňa získala v januári po kontrolách zamestnávateľov pri odvádzaní poistného za svojich zamestnancov 1 mil. eur. Ako uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder, oproti mesačnému priemeru v uplynulom roku je to viac o 260 tisíc eur. Za celý minulý rok zaplatili zamestnávatelia po kontrolách poistné vo výške takmer 9,06 mil. eur.

Prvý mesiac tohto roka vykonala Sociálna poisťovňa spolu 1 206 kontrol zamestnávateľov, pri ktorých jej zamestnanci skontrolovali údaje o 23 065 poistencoch. Vlani poisťovňa vykonala mesačne priemerne 1 217 kontrol, pri ktorých skontrolovala 23 065 poistencov a za celý rok 2014 to bolo spolu 14 603 kontrol s 276 775 skontrolovanými poistencami. V kontrolách zamestnávateľov bude Sociálna poisťovňa pokračovať aj tento rok.

Penzisti, pozor: Vystúpením z 2. piliera získate pôvodný dôchodok!

Description: Vystúpením z 2. piliera môžu penzisti získať pôvodnú výšku dôchodku.Ale nie je penzista ako penzista. Otvorenie druhého piliera môže mať pozitívny dosah na vašu penziu, ak si to dobre prepočítate.

Vystúpením z 2. piliera môžu penzisti získať pôvodnú výšku dôchodku.

Ak vám Sociálna poisťovňa (SP) znížila dôchodok pre účasť v druhom pilieri, máte šancu, že vám bude vyplácať pôvodnú výšku dôchodku. To platí pre poberateľov starobného či predčasného starobného dôchodku, ktorí sa rozhodnú z druhého piliera vystúpiť. SP dôchodok po vystúpení prepočíta tak, ako keby ste v druhom pilieri nikdy neboli.

Informuje o tom samotná Sociálna poisťovňa. "Prepočet vyplácaného dôchodku vykoná Sociálna poisťovňa automaticky potom, ako budú na jej účet dôchodkovou správcovskou spoločnosťou prevedené povinné príspevky,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. O prepočet dôchodku z tohto dôvodu teda nie je potrebné osobitne žiadať.

Invalidných penzistov sa to netýka

V prípade, že zo sporivého piliera vystúpi poberateľ invalidnej penzie, suma jeho invalidného dôchodku sa tým nezvýši. "Na určenie sumy invalidného dôchodku nemalo vplyv, či bola osoba zúčastnená na starobnom dôchodkovom sporení. Znamená to, že suma invalidného dôchodku poistenca po vystúpení poistenca z druhého piliera ostane nezmenená,“ doplnil pre Višváder.

Ak tento poistenec však podľa neho v budúcnosti požiada o priznanie starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku, ich suma sa určí tak, akoby nikdy sporiteľom nebol. Teda sa nebude znižovať o pomernú časť za obdobie starobného dôchodkového sporenia.

Treba vyplniť tlačivo

Od 15. marca do 15. júna tohto roka sa môžete rozhodnúť vystúpiť z druhého piliera. Stačí, ak doručíte Sociálnej poisťovni písomné oznámenie, kde vyjadríte svoju vôľu nebyť zúčastnený na starobnom dôchodkovom sporení. Tlačivá určené k výstupu budú dostupné na každej pobočke Sociálnej poisťovne a na ich webovej stránke. Doručením tohto oznámenia vám účasť na starobnom dôchodkovom sporení zanikne spätne odo dňa, kedy ste sa rozhodli v druhom pilieri sporiť. Čiže vám zanikne účasť, právne postavenie sporiteľa a zmluva o starobnom dôchodku. Ale pozor, ak sa tak raz rozhodnete, svoju vôľu už nebudete môcť vziať späť.

Povinné príspevky za fyzickú osobu, ktorá vystúpi z druhého piliera, prevedie dôchodková správcovská spoločnosť, s ktorou mal sporiteľ uzatvorenú zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení, na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici. Príspevky vrátené Sociálnej poisťovni sa budú považovať za poistné zaplatené na starobné poistenie za obdobie účasti na starobnom dôchodkovom sporení. Starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok fyzickej osoby, ktorá vystúpi z kapitalizačného piliera, nebude znížený za obdobie účasti na starobnom dôchodkovom sporení v druhom pilieri.

 

Najviac z 2 % dane získala nadácia Pontis a neziskovky veľkých firiem

Description: Euro, peniaze, ekonomikaPri získavaní podielu 2 % z daní sa v minulom roku darilo predovšetkým neziskovkám veľkých firiem.

Vlani Slováci darovali zo svojich daní neziskovým organizáciám vyše 52,2 mil. eur, pričom celkovo najväčšie prijaté sumy z asignácie evidovali okrem iného nadácie J&T, SPP, Orange, Slovenskej sporiteľne, VÚB či Tatra banky. Vôbec najväčším prijímateľom však bola Nadácia Pontis so sumou takmer 3,4 mil. eur.

Nadácia Pontis podľa svojej webovej stránky vznikla ako nástupkyňa Nadácie pre občiansku spoločnosť, ktorá bola od roku 1997 slovenskou pobočkou americkej Foundation for a Civil Society.

Za Pontisom v rebríčku najväčších prijímateľov 2-percentného podielu z dane nasledovala Nadácia J&T so sumou 1,6 mil. eur, Nadácia SPP s 1,1 mil. eur a Nadácia Slovenskej sporiteľne s 827,6 tis. eur. Piatou v rebríčku bola Asociácia pomoci postihnutým ADELI s 757,2 tis. eur, nasledovali Nadácia Orange s 727,4 tis. eur, Nadácia VÚB s 692,4 tis. eur, Nadácia Tatra banky s 685,4 tis. eur a nezisková organizácia Plamienok s príjmom 633,4 tis. eur. Prvú desiatku najúspešnejších z tohto pohľadu uzatvárala nezisková organizácia Dobrý anjel, ktorej daňovníci zo svojich daní poslali 499,2 tis. eur.

Ako ďalej informuje finančná správa, celkovo sa pritom minulý rok uchádzalo o podporu z daní 11 805 neziskových organizácií a nadácií. Priemer na jednu organizáciu tak vychádza na 4 422,24 eura.

Švajčiari sú pripravení oslabiť frank

Description: Švajčiarsky frankŠvajčiarska centrálna banka (SNB) je pripravená intervenovať na devízovom trhu, ak bude potrebné oslabiť domácu menu.

Má tiež priestor na ďalšie zníženie úrokových sadzieb, ktoré sa už teraz nachádzajú v zápornom pásme. Uviedol to v sobotu šéf SNB Thomas Jordan.

Švajčiarsky frank v polovici januára prudko posilnil, keď sa centrálna banka rozhodla zrušiť limit pre jeho kurz voči euru.

Silný kurz domácej meny má negatívny vplyv na konkurencieschop­nosť švajčiarskeho exportu. Hospodársky inštitút KOF minulý týždeň predpovedal, že švajčiarska ekonomika sa tento rok v dôsledku januárového rozhodnutia centrálnej banky prepadne do recesie.

SNB v septembri 2011 zaviedla politiku brániacu poklesu kurzu eura voči švajčiarskemu franku pod 1,20 CHF, aby zabránila negatívnym vplyvom silnej domácej meny na ekonomiku. Tento rok v polovici januára však túto politiku prekvapivo zrušila, čo viedlo k prudkému posilneniu franku.

Euro sa po rozhodnutí banky prepadlo až na 0,8052 CHF, veľkú časť strát ale rýchlo zmazalo. V súčasnosti sa kurz jednotnej európskej meny pohybuje okolo 1,05 CHF.

Údaje o vývoji devízových rezerv podľa agentúry Reuters naznačujú, že centrálna banka aj po januárovom zrušení limitu podniká kroky k oslabeniu domácej meny. Jordan to však nepotvrdil, ani nepoprel. Švajčiarsky tlač tvrdí, že neoficiálnym cieľom centrálnej banky je teraz držať kurz eura voči franku v rozmedzí od 1,05 do 1,10 CHF.

Jordan upozornil, že zatiaľ nemožno presne určiť, aký vplyv bude mať januárové zrušenie limitu na domácu ekonomiku. Dodal však, že hospodársky rast bude nižší, než banka predpokladala. Podľa decembrovej prognózy banky sa mal tohtoročný rast pohybovať okolo dvoch percent.

 

Slovenské kamióny utekajú do zahraničia, platia tam nižšie dane

Description: Slovenské kamióny platia dane v zahraničí. Ušetria ročne stovky 
eur.Slovenské kamióny platia dane v zahraničí. Ušetria ročne stovky eur.

Poľsku. Ministerstvo o stratách hovoriť nechce. Dopravcovia môžu ušetriť tisíce eur ročne, ak si preregistrujú  autá do Česka. Ešte viac ušetria v

Slovenskí dopravcovia odchádzajú do zahraničia. Niektorí iba papierovo, iní aj v skutočnosti. Kamióny a dodávkové vozidlá s poľskými, či českými značkami, brázdiace slovenské i európske cesty majú často slovenských majiteľov i vodičov.

Za hranice ich vyháňajú vysoké cestné dane i drahá nafta. Slovenskému štátnemu rozpočtu tak ročne unikajú milióny eur. Koľko je to presne, nevie nikto. Čoskoro však môžu jazdiť s českými značkami aj slovenskí smetiari alebo stavbári. 

Daňoví Česi

Ľubomír Hadvičák podniká v cestnej doprave vyše desať rokov. Firma z Banskej Bystrice sa špecializuje najmä na západnú Európu. V posledných rokoch však má kamióny zaregistrované radšej na českú dcérsku spoločnosť.

Chcela sa zbaviť dlhov. Teraz ich má ešte vyššie

Description: Riešiť priveľa dlhov cez oddlžovacie spoločnosti  je drahé riešenie.Riešiť priveľa dlhov cez oddlžovacie spoločnosti je drahé riešenie.

Príbeh ženy z LevícKomentár Adama Valčeka

Oddlžovacie spoločnosti dlhy neodkúpia, iba ich manažujú. Pýtajú za to ďalšie peniaze. Problémov vás pritom nezbavia.

Alžbeta z Levíc má 65 rokov (celé meno máme k dispozícii v redakcii), mesačný dôchodok 350 eur, dlhy za viac ako osemtisíc eur. Peniaze si požičala od viacerých nebankových spoločností.

Dôchodkyňa nevládze svoje dlhy splácať. Dostala sa do dlhovej špirály, z ktorej hľadala cestu von cez oddlžovaciu spoločnosť. Inzerát firmy našla v regionálnej tlači.

Zlé riešenie

Pred viac ako rokom podpísala Alžbeta so spoločnosťou Prvá oddlžovacia mandátnu zmluvu. Oddlžovacia spoločnosť jej sľúbila znížiť splátky pri všetkých dlhoch a prevziať riadenie splácania dlhov na seba.

Za to si vypýtala 120 eur ako poplatok za „Spracovanie konceptu správy dlhov.“ Podľa zmluvy, ktorú máme k dispozícii, mala Alžbeta oddlžovacej spoločnosti zaplatiť ešte vyššiu odmenu.

Firma si nárokovala úhradu administratívnych nákladov vo výške 1,7 splátky, čo je 204 eur. A taktiež ako odmenu za správu a prerozdeľovanie splátok veriteľom – nebankovkám, ktorým Alžbeta dlhovala – 15 percent z poukázanej splátky, teda 18 eur po dobu desiatich mesiacov.

Po zvyšok splácania si firma účtovala 10 percent, čo vychádzalo na 12 eur. Oddlžovacia firma splátky rozrátala tak, aby ich musela Alžbeta splácať 80 mesiacov.

 

Ropa má za sebou úspešný týždeň, ceny výrazne rástli

Svetové ceny ropy na konci týždňa naďalej rastú a severomorská ropa Brent zamierila k svojmu najvýraznejšiemu týždennému vzostupu od roku 2011. Piatkový ropný trh povzbudili priaznivé údaje z americkej ekonomiky.

Cena Brent v piatok okolo 16:00 SEČ posilnila o 1,40 dolára na úroveň 58 dolárov za barel a za týždeň získala približne desať percent. Americká ľahká ropa WTI zdražela o viac než dolár na 51,60 dolára. Od minulého štvrtka ceny ropy vyskočili o takmer 20 percent, zostávajú ale stále na približne polovici svojho posledného maxima z minulého júna.

Analytici zatiaľ trvalejšie oživenie cien neočakávajú, pretože na trhu pretrváva pretlak ponuky a zvyšujú sa zásoby. Trhu ale k prudkému vzostupu zo šesťročných miním dopomohli správy o poklese počtu ropných vrtov v USA a o obmedzení investičných nákladov veľkých ropných spoločností.

V piatok trh podporili pokračujúce obavy o ťažbu v Líbyi a priaznivé údaje z amerického trhu práce. Ekonomika vytvorila v januári solídnych 257 000 pracovných miest a v predošlých dvoch mesiacoch vzniklo oveľa viac príležitostí, než odhadovali štatistici.

Írsko predčasne splatilo MMF ďalších 3,5 miliardy eur

Írsko predčasne splatilo Medzinárodnému menovému fondu (MMF) ďalších 3,5 miliardy eur zo záchranného úverového programu z roku 2010. Dublin tým ušetrí na úrokoch 1,5 miliardy eur, oznámila dnes írska vláda.

Po decembrovej splátke deväť miliárd eur už Írsko fondu predčasne splatilo 12,5 miliardy eur. Do tohtoročného júna vláda plánuje splatiť fondu pred termínom ešte 5,5 miliardy eur, oznámil tento týždeň írsky minister financií Michael Noonan. Zostane mu tak v MMF dlh 4,5 miliardy eur.

Írsko po kolapse svojich najväčších bánk dostalo na konci roka 2010 od Európskej únie a MMF záchranný program v celkovom objeme 85 miliárd eur. Po rokoch úsporných opatrení krajina na konci roku 2013 program úspešne ukončila ako prvá z krajín eurozóny zasiahnutých dlhovou krízou a vrátila sa na kapitálové trhy.

Kým z úverov od MMF Írsko platí priemerný úrok päť percent, na trhoch si teraz požičiava oveľa lacnejšie. V utorok vláda vydala dlhopis s 30-ročnou splatnosťou s úrokovými nákladmi 2,1 percenta, oznámila agentúra Reuters.

Írska ekonomika vlani po dvoch rokoch stagnácie prudko zrýchlila rast a vrátila sa k silným tempám minulého desaťročia. Centrálna banka tento týždeň odhadla, že hrubý domáci produkt krajiny vlani vzrástol o 5,1 percenta a pre tento rok zvýšila odhad rastu na 3,7 percenta z doterajšej predpovede 3,4 percenta.

Licencie dopravcov: Zmení sa ich spôsob prideľovania?

Description: Opozícia rieši prideľovanie licencii diaľkovým autobusovým dopravcom.Opozícia predložila v parlamente tri novely zákona o cestnej doprave, ktorými chce zmeniť podmienky vydávania licencií prevádzkovateľom v diaľkovej autobusovej doprave.

Opozícia rieši prideľovanie licencii diaľkovým autobusovým dopravcom.

Ako povedal poslanec Miroslav Beblavý (Sieť), na vydanie licencie by mal mať prevádzkovateľ nárok po splnení podmienok. Samosprávne kraje totiž podľa súčasného zákona licenciu môžu vydať, ale nemusia. Zároveň sa podľa poslanca majú v zákone vypustiť kritériá, ktoré krajom a mestám dávajú právomoc vyjadrovať sa subjektívne.

"Už by nebolo na primátorovi Nitry pánovi Dvončovi, županovi Nitrianskeho kraja pánovi Belicovi, aby rozhodovali o tom, či môže byť väčšia či menšia súťaž na nedotovaných autobusových linkách," povedal Beblavý.

"Malo by to byť rozhodnutie, ktoré budú robiť občania tým, u koho si kúpia svoj lístok, a za akú cenu," uviedol. Beblavý tvrdí, že jeho cieľom nie je podporovať žiadneho konkrétneho prevádzkovateľa autobusovej dopravy. Pripomenul problémy súkromnej spoločnosti RegioJet so získaním licencie na prevádzku autobusovej linky z Bratislavy cez Nitru do Banskej Bystrice, ale aj zo Svidníka a Bardejova do Kysaku. Ak sa tento problém nevyrieši zmenou regulačného režimu, bude podľa neho existovať naďalej.

Automatické udeľovanie

Poslanec Martin Chren chce v zákone o cestnej doprave presadiť, aby udeľovanie licencie v diaľkovej autobusovej doprave bolo automatické. Týkalo by sa to len prepravcov, ktorí sa zaviažu, že nebudú žiadať žiadnu dotáciu od krajov, miest alebo štátu na prevádzkovanie linky.

"Umožniť niekomu automaticky získať licenciu, a tým aj štátnu dotáciu a zarábať na dotovanom produkte by určite nebolo správne. Ak niekde premávajú linky, ktoré dotáciu dostávajú, neexistuje žiadny legitímny dôvod, aby tieto linky nemohli byť nahradené spojmi, ktoré budú lepšie, lacnejšie a bez nároku na dotácie," povedal Chren. Samosprávy tak podľa neho budú môcť presmerovať dotácie na iné linky, ktoré nie sú pre konkurenciu také zaujímavé.

Zámerom návrhu poslankyne Jany Kiššovej a poslanca Ľubomíra Galka je odstrániť v zákone niektoré deformácie, ktoré bránia podnikať v autobusovej doprave a likvidujú konkurenciu skôr, ako vznikne. Najpodstatnejšia je zmena zameraná na presné určenie podmienok, kedy sa licencia neudelí, kým v ostatných prípadoch bude na ňu nárok.

"Zákon vytvára priestor pre subjektívne posudzovanie žiadateľov, pre bránenie vstupu konkurencie na trh. Je tak prekážkou a brzdou v slobodnom podnikaní a vytvára aj priestor pre korupciu a klientelizmus," uviedla Kiššová. Pre vágne definované kritériá podľa nej samospráva môže licenciu udeliť alebo neudeliť. Poslanci chcú v zákone vypustiť možnosť dopravného správneho orgánu ukladať žiadateľovi nezmyselné povinnosti, ktoré by mal vyriešiť trh, a zúžiť okruh dôvodov na odňatie licencie.

POLITIKA

Poslanci s viacerými funkciami dostanú jeden plat. Je v tom ale háčik

Odklepli si iba jeden plat v plnej výške. Parlamentní poslanci, ktorí sú zároveň aj starostami, primátormi či šéfmi samosprávnych krajov, sa budú musieť uspokojiť len s poslaneckým platom. Podľa novej úpravy zákona za každú ďalšiu funkciu dostanú nanajvýš minimálnu mzdu. Zvláštne je, že úpravu do praxe hneď nezavedú.

POSLANCI: Multifunkčným kolegom síce platy znížili, ale tak skoro o peniaze neprídu.

Nové pravidlá v rámci novely zákona sa môžu dotknúť hneď niekoľkých. Medzi nimi sú napríklad primátor Košíc Richard Raši, trenčiansky župan Jaroslav Baška či bratislavský župan Pavol Frešo a ďalší.

Platí, že ak budú okrem poslaneckej práce vykonávať aj ďalšiu verejnú funkciu, poslanecký plat dostanú v plnej výške, ostatné najviac v sume minimálnej mzdy, čo je 380 eur. Hlavu v smútku však mať nemusia. Zákon bude účinný až od ďalšieho funkčného obdobia, čiže po najbližších parlamentných či komunálnych voľbách.

Nebude to hneď

A keďže nie je jasné, kto zo súčasných „viacfunkčných“ poslancov sa posadí do poslaneckej lavice, je otázne, či naozaj prídu o platy v plnej výške. Novelu do parlamentu predkladal premiér Robert Fico. Smer pritom už raz zamietol návrh KDH, ktorý poslancom za viacero funkcií priznával iba jeden plat.

Smer vtedy tento návrh vyradil z rokovania, pretože sa blížili komunálne voľby. To, že k zmenám pravidiel príde až v novom volebnom období, považuje za logické. „Týmto spôsobom sa presne nastavia podmienky pre nadchádzajúcu volebnú súťaž a taktiež sprehľadnia pravidlá pre ďalšie pôsobenie novozvolených poslancov,“ napísali nám z Úradu vlády.

 

Description: http://www.pluska.sk/images/gallery/fotoreportaz/2015/02/platy_multi/plat.jpg

Description: http://www.pluska.sk/images/gallery/fotoreportaz/2015/02/platy_multi/plat2.jpg

 

Primátorku Zlatých Moraviec opäť odsúdili na 7,5 roka

Description: Serafína OstrihoňováUž druhýkrát a znovu na ten istý trest odsúdil vo štvrtok Okresný súd v Nitre súčasnú primátorku Zlatých Moraviec Serafínu Ostrihoňovú. Spolu s ňou si má sedem a pol roka vo väzení odsedieť aj známy zlatomoravecký podnikateľ Viliam O. Súd oboch uznal za vinných z obzvlášť závažného zločinu podvodu v spolupáchateľstve. Obaja sa proti rozsudku odvolali.

Serafína Ostrihoňová

Podľa prokurátora Krajskej prokuratúry v Nitre spôsobila primátorka Slovenskej republike škodu 304-tisíc eur, čo sa považuje za škodu veľkého rozsahu. Počas svojho druhého funkčného obdobia spolu s Viliamom O. podľa obžaloby nelegálne vydržala pozemky, ktoré boli v správe Slovenského pozemkového fondu. Sedem hektárov následne predala za jedno euro firme ZM Invest, s. r. o., kde bol Viliam O. konateľom. Spoločnosť sa mala postarať o vysporiadanie vlastníckych vzťahov k pôde, ktorá bola určená na rozšírenie priemyselného par­ku.

Podvodu sa primátorka mala dopustiť tým, že na kataster nehnuteľností predložila notárske zápisnice o vydržaní pôdy, ktoré bolo nezákonné. Pred notárom totiž tvrdila, že pozemky boli vydržané legálne, pretože mesto Zlaté Moravce ich užíva viac ako desať rokov, pritom vedela, že to nie je pravda. Na základe notárskych zápisníc získala radnica pôdu s rozlohou sedem hektárov.

Právny zástupca primátorky Ján Čarnogurský svoju klientku obhajoval tým, že primátorka konala v dobrej viere a išlo jej o rozšírenie priemyselného parku a vytvorenie nových pracovných miest. Tvrdil, že celé trestné konanie vzniklo tým, že Slovenský pozemkový fond nesplnil zmluvné povinnosti, na základe ktorých mal poskytnúť pozemky pre priemyselný park. Rozhodnutie súdu označil za absurdné a tresty za veľmi tvrdé.

Primátorka bola za tento trestný čin odsúdená už v roku 2012, proti rozhodnutiu okresného súdu sa však odvolala a krajský súd celú vec vrátil opäť na okresný súd. Ten mal preveriť, či nelegálne vydržaná pôda je poľnohospodárska, alebo stavebná. V prípade, že by znalec ocenil pôdu ako poľnohospodársku, trest by sa podstatne znížil. To sa však nestalo.

Nitriansky krajský prokurátor navrhol pre obžalovaných desať rokov nepodmienečne v zariadení na výkon väzby s maximálnym stupňom stráženia a ochranný dohľad po ukončení výkonu trestu na jeden rok. Sudkyňa trest zmiernila na sedem a pol roka nepodmienečne, v zariadení s minimálnym stupňom stráženia a ročný ochranný dohľad po odpykaní trestu.

Description: http://www.pluska.sk/images/gallery/fotoreportaz/2015/02/platy_multi/plat4.jpgDescription: http://www.pluska.sk/images/gallery/fotoreportaz/2015/02/platy_multi/plat3.jpg

 

REGIÓNY

Trenčianske Teplice sú na nohách! Pre spor firiem nemajú vodu

Description: Obyvatelia Trenčianskych Teplíc si musia vodu nosiť z cisterien.Obyvatelia niektorých častí v Trenčianskych Tepliciach sú bez vody. Môže za to spor dvoch spoločností, trpia však ľudia.

Obyvatelia Trenčianskych Teplíc si musia vodu nosiť z cisterien.

Po výpadku dodávok vody v Kamenickej doline v Trenčianskych Tepliciach v sobotu, v nedeľu už netečie voda ani v samotnom meste. TASR informoval primátor mesta Štefan Škultéty.

„Odstávka vody reálne nastáva aj na sídlisku, voda už netečie v niekoľkých bytovkách. Na dispečing Trenčianskej vodohospodárskej spoločnosti sa podľa obyvateľov nedá dovolať, nemôžu nahlásiť poruchy,“ priblížil situáciu v kúpeľnom mestečku primátor.

Na zelenej linke pre hlásenie porúch na centrálnom dispečingu vodohospodárov odkáže automat volajúcich na webovú stránku spoločnosti, kde majú byť aktuálne informácie o prerušení dodávok vody. Na stránke je však informácia, že nie je plánované žiadne prerušenie dodávok vody.

Za všetko môže nevýhodná zmluva?

Ako informovala PR manažérka Trenčianskej vodohospodárskej spločnosti Beáta Plíhalová, TVS už od rána od 8.00 hodiny zabezpečuje náhradné dodávky vody na mieste, kde netečie. TVS podpísala v sobotu 7. februára zmluvu s Trenčianskymi vodárňami a kanalizáciami v záujme splnenia svojich záväzkov voči mestu Trenčianske Teplice a neohrozenie dodávky vody.

„Jediný dôvod, ktorý TVK uviedla je, že TVS nemá podpísanú zmluvu, čo v súčasnosti už neplatí. Preto sme vyzvali TVK, aby bezodkladne obnovili dodávku vody,“ uvádza sa na webovej stránke TVS s tým, že zmluva je pre spoločnosť „značne nevýhodná“.

Podľa Škultétyho začali predstavitelia mesta rokovať aj so zástupcami vodární, aby napriek, tomu, že nemajú zaplatené od vodohospodárskej spoločnosti, obnovili dodávky vody do verejnej siete.

Ohrozovanie verejného záujmu

Avizovaná odstávka dodávok vody je výsledkom sporu Trenčianskej vodohospodárskej spoločnosti (TVS) a Trenčianskych vodární a kanalizácií (TVK). TVS ako dodávateľ vody v Trenčianskych Tepliciach upozornila, že TVK im avizovali odstávku vody. Podľa vedenia TVS je to zo strany TVK ohrozovanie verejného záujmu.

TVK odstávku vody zdôvodnili neexistenciou zmluvného vzťahu a faktom, že TVS im za vodu neplatí. Odoberanie vody z verejného vodovodu bez zmluvy považuje TVK za neoprávnený odber.

Spor bude riešiť súd. Spor medzi TVK a TVS sa ťahá od začiatku novembra minulého roku, keď vstúpila do platnosti výpoveď zmluvy TVK s TVS o prevádzkovaní vodovodov a kanalizácií v trenčianskom a novomestskom regióne a začala ju prevádzkovať TVK vo vlastnej réžii.

Obe spoločnosti deklarovali, že do sporu nechcú zaťahovať obyvateľov, momentálne jedna druhú obviňujú, že z konečných spotrebiteľov urobili rukojemníkov svojich záujmov.

V Banskobystrickom kraji vyčíňa chrípka: Zatvorené školy i škôlky!

Description: Vyučovanie už bolo prerušené na viacerých základných školách.V Banskobystrickom kraji za posledný týždeň rapídne stúpol počet chorých na chrípku a jej podobným ochoreniam. Najviac chorých hlásia okresy Veľký Krtíš, Lučenec, Rimavská Sobota a Banská Bystrica. Zatvorené sú prvé školy a škôlky.

Vyučovanie už bolo prerušené na viacerých základných školách.

Počet chorých na respiračné ochorenie tento týždeň v Banskobystrickom kraji stúpol, epidemiológovia evidujú za okres Brezno ďalší prípad SARI - ťažkého akútneho respiračného ochorenia.

Ako informovala Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ide o 42–ročného muža s laboratórne potvrdeným výskytom chrípky typu A, ktorého s príznakmi zápalu pľúc, dýchacími ťažkosťami a respiračnou insuficienciou hospitalizovali na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny v breznianskej nemocnici.

"Pacient nebol očkovaný proti chrípke a jeho rizikovým faktorom je vysoký krvný tlak," dodala v tejto súvislosti hovorkyňa.

Zatvárajú už školy

Respiračné ochorenia (ARO), či ťažšie prípady, ktoré prešli do chrípky a jej podobným ochoreniam (CHPO), zatvárajú v Banskobystrickom kraji aj školy.

Pre vysokú chorobnosť (40-70%) bolo prerušené vyučovanie v Základnej škole (ZŠ) Kameňany v okrese Revúca, v piatich základných školách (Poľná, Pôtor, Veľký Krtíš, Príbelce a Muľa) v okrese Veľký Krtíš, v Materskej škole (MŠ) Babiná v okrese Zvolen a MŠ a ZŠ v Brehoch v okrese Žarnovica.

Nárast takmer o 30 %

Celkovo tento týždeň epidemiológovia evidujú 10 974 chorých na rozličné respiračné ochorenia, čo predstavuje chorobnosť takmer 2929 na 100 000 obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. Z tohto počtu je 1611 prípadov chrípky či chrípke podobných ochorení, čo je chorobnosť 430 prípadov na 100.000 obyvateľov.

V porovnaní s uplynulým týždňom predstavuje nárast ARO vyše 18 %, výskyt CHPO stúpol o 27,4 %.

Najviac chorých na ARO hlásia okresy Veľký Krtíš, Lučenec, Rimavská Sobota a Banská Bystrica.

Chorobnosť na chrípku je najvyššia v okrese Banská Bystrica, Rimavská Sobota, Zvolen a Lučenec.

 

Rozruch okolo linky zo Svidníka do Kysaku: Aj my chceme žlté autobusy!

Description: Svidníčania by privítali žlté autobusy aj u nich na stanici. Zatiaľ to však nie je reálne.Český prepravca chcel voziť ľudí autobusom zo Svidníka až do Kysaku. Zastavovať mal v Stropkove, Giraltovciach, Kapušanoch a v Prešove. Primátori Svidníka, Giraltoviec a Prešovský samosprávny kraj mu to však zatrhli.

Svidníčania by privítali žlté autobusy aj u nich na stanici. Zatiaľ to však nie je reálne.

Andrea Koncianová (33), Svidník: „Bolo by to lepšie, pretože by ľudia nemuseli prestupovať v Prešove. Ušetrili by peniaze a cestovali by kratšie.” Žlté autobusy: Svidníčania by ich privítali. STANICA VO SVIDNÍKU: Žlté autobusy tu nemajú šancu. 

V súčasnosti neexistuje diaľková linka zo Svidníka až do Kysaku. Väčšina spojov jazdí iba po Prešov a trasa dlhá 60 kilometrov mu pre mnohé zastávky trvá 2 hodiny. Pokiaľ sa ľudia chcú dostať do Kysaku, musia v Prešove prestúpiť na vlak či ďalší autobus.

Nezhodli sa

Český prepravca sa ponúkol, že trasu zastreší a jeho autobus bude stáť iba na štyroch zastávkach. Stropkov to uvítal. „Musíme predsa hájiť záujmy našich občanov,” uviedol primátor Ondrej Brendza. Svidník, Giraltovce aj Prešovský samosprávny kraj však majú iný názor.

Podľa nich je súčasný stav autobusovej dopravy postačujúci. „Dopravnú obslužnosť v kraji treba riešiť komplexne a sme zároveň povinní chrániť verejné prostriedky. Prešovský kraj zabezpečuje viac ako 28 miliónov kilometrov ročne.

Verejným dopravcom doplácame ročne 18 miliónov eur na výkony vo verejnom záujme a dopravu musíme zabezpečiť aj na menej atraktívnych linkách,” tvrdí hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Veronika Fitzeková.

Skrátená linka

Zástupca českého prepravcu Radim Jančura tvrdí, že on o žiadnu dotovanú linku nežiadal. „Došla nám trpezlivosť a rozhodli sme sa túto linku neprevádzkovať. Bude to škoda pre obyvateľov dotknutých miest. Budeme jazdiť iba na linke Prešov – Kysak,” dodal Jančura.

Na názor sme sa spýtali aj ministerstva dopravy. „V prípade nesúhlasu dopravných správnych orgánov so zriadením autobusovej linky z dôvodu, že ide o súbeh s dotovanou linkou, treba doložiť podrobnú analýzu o závažnom ovplyvnení životaschopnosti inej linky priamo na dotknutých úsekoch,” uviedol hovorca rezortu Martin Kóňa.

Description: http://www.pluska.sk/images/gallery/fotoreportaz/2015/02/00_hlavne-fotos/autobusy.jpg

 

Tenis v Košiciach dostal zelenú: V meste vyrastie nová športová hala

Padlo definitívne rozhodnutie, kde postavia v Košiciach Národné tenisové centrum. Dôvod, prečo tento proces trval dlhé štyri roky, bolo, že mesto chcelo pre špičkový športový areál najlepšiu lokalitu.

Description: NÁRODNÉ  TENISOVÉ  CENTRUM: Vyrastie  na Popradskej ulici  v Košiciach.NÁRODNÉ TENISOVÉ CENTRUM: Vyrastie na Popradskej ulici v Košiciach.

Najskôr sa hovorilo o lokalite zvanej Anička, kde by mohlo vyrásť Národné tenisové centrum. Problémom však bolo množstvo súdnych sporov a neukončených reštitúcií. Preto sa mesto rozhodlo pre Popradskú ulicu.

Košice majú záujem na tom, aby bolo tenisové centrum zrealizované a prevádzkované tak ako v Bratislave Slovenským tenisovým zväzom. Mesto chce byť súčinné pri získaní pozemkov a vybavovaní všetkých potrebných povolení či prípadných dotácií na projekt zo strany štátu,“ povedala hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.

Komplex poslúži nielen na športové aktivity, ale ponúkne aj priestor na organizovanie kultúrnych podujatí, fitnescentrum či wellness. Podľa projektovej dokumentácie predloženej mestu ešte v roku 2012 by sa malo v centre nachádzať až 17 tenisových ihrísk.

Hlavným prínosom pre nadaných športovcov bude, že im odpadne cestovanie na druhý koniec Slovenska do Bratislavy kvôli tomu, aby sa rozvíjali na špičkovej úrovni.

Description: http://www.pluska.sk/images/gallery/fotoreportaz/2015/02/00_hlavne-fotos/ntc2-v0.0.jpg

HALA: Bude v nej aj fitko či wellness.

Staré Mesto nesúhlasí s navrhovanou koncepciou parkovania v Košiciach

Description: Zľava poslanec mestského zastupiteľstva a poslanec MČ Košice – Sever Jaroslav Polaček, zástupca starostu MČ Košice – Staré mesto Rastislav Trnka a starosta MČ Košice – Staré mesto Ľubomír Grega.Zľava poslanec mestského zastupiteľstva a poslanec MČ Košice – Sever Jaroslav Polaček, zástupca starostu MČ Košice – Staré mesto Rastislav Trnka a starosta MČ Košice – Staré mesto Ľubomír Grega.

Plánujú protestné zhromaždenie, vylúčená nie je ani petičná akcia.

KOŠICE. Koncepcia statickej dopravy v meste Košice, ktorú majú na svojom zasadaní v pondelok 9. februára prijať poslanci mestského zastupiteľstva (MsZ), je podľa poslanca Jaroslava Poláčka pomýlená a na 150 stranách len popisuje stav.

Vyhlásil to v piatok pred novinármi, kde spolu so starostom mestskej časti Staré Mesto Ľubomírom Gregom a jeho zástupcom Rastislavom Trnkom informovali o svojich výhradách k tomuto materiálu.

Košickí mestskí poslanci o koncepcii rokovali v júni 2013, ale rokovanie o tomto bode prerušili. Niektorí mestskí poslanci vzniesli viacero pripomienok. Rovnako aj viaceré košické mestské časti neboli s návrhom spokojné.

Grega za najväčší problém navrhovanej koncepcie považuje fakt, že neodráža pripomienky mestských častí.

"Uznesenie, ktoré miestne zastupiteľstvo v Starom Meste prijalo už v roku 2013, hovorí o tom, že prvých desať minút parkovného má byť zdarma," povedal.

Doplnil, že rezidentské karty v centre by pre obyvateľov tejto časti mesta mali byť len za symbolickú sumu päť eur, nie za sto eur, ako je tomu teraz.

Starosta chce dosiahnuť aj to, aby niektoré parkovacie miesta pre rezidentov boli k dispozícii 24 hodín, nielen po 17.00 h.

"Maximálna cena parkovného by mala byť 50 centov," dodal Grega.

Budú žiadať novú koncepciu

Podľa Trnku by sa koncepcia statickej dopravy mala riešiť ako kompletná problematika spolu s dynamickou dopravou.

Opätovne pripomenul, že výber parkovného v meste má na starosti súkromná spoločnosť.

"Naša mestská časť vybudovala 73 parkovacích miest, ktoré sme museli odovzdať mestu a zisk z nich má súkromná s. r. o.," vyhlásil.

Poukázal tiež na plánovanú investíciu dva milióny eur, za ktoré sa má vybudovať podzemné parkovisko.

Mestské zastupiteľstvo má delegovať právomoci o rozhodovaní o tejto investícii na riaditeľa magistrátu, čo je podľa nás neprípustné, zdôraznil Trnka.

Grega a Poláček ako poslanci mestského zastupiteľstva budú žiadať, aby predložená koncepcia bola odmietnutá, aby sa vypracovala nová koncepcia, ktorá by odrážala aj názory občanov a dotknutých mestských častí.

"Pred rokovaním zastupiteľstva zorganizujeme protestné zhromaždenie občanov," uzavrel Trnka.

Ak napriek výhradám bude materiál schválený, mestská časť avizuje, že sa bude spolupodieľať na zorganizovaní petičnej akcie v mestskej časti Staré Mesto.

 

Na zasadnutie poslancov sa chystajú aj protestujúci Košičania

Description: Košickí poslanci na ustanovujúcom zastupiteľstve.Košickí poslanci na ustanovujúcom zastupiteľstve.

Jednu skupinu pobúrila zámena pozemkov, druhú parkovanie v meste.

KOŠICE. Poslanci košického Mestského zastupiteľstva (MsZ) na svojom druhom rokovaní v tomto volebnom období v pondelok 9. 2. prerokujú návrh programového rozpočtu na roky 2015 až 2017, návrh na zmenu územného plánu v zóne Košice Ťahanovce, koncepciu statickej dopravy v meste Košice, určia členov komisií zastupiteľstva a prijmú návrhy na udelenie ceny mesta Košice.

Predložený návrh programového rozpočtu predpokladá, že mesto Košice bude v tomto roku hospodáriť so sumou 132,99 milióna eur.

Takmer 52 miliónov eur plánuje mesto prideliť do kapitoly školstvo, 23,6 milióna eur pôjde na dopravu a viac ako 18 miliónov eur na projekt Zdravé mesto.

Zasadnutie bude rušné

Poslanci budú diskutovať aj zámene mestských pozemkov v Ťahanovskom lese za cirkevné pozemky na sídlisku Ťahanovce.

Tento návrh na jeseň minulého roka nebol na MsZ schválený, teraz je predložený na rokovanie opätovne.

Aktivisti sa obávajú o to, že by sa v lesoparku mohlo začať s developérskymi projektmi, čo zasa cirkev vylučuje.

Prostredníctvom sociálnych sietí zvolali aktivisti stretnutie občanov pred rokovaním MsZ.

Aj návrh na zmenu koncepcie statickej dopravy v meste predpokladá širokú diskusiu v pléne, ale aj prítomnosť protestujúcich občanov.

Už v piatok niektorí poslanci MsZ avizovali, že navrhovaná koncepcia neodráža potreby občanov a jednotlivých mestských častí a vyčítali jej že ide "o pomýlený materiál", ktorý len popisuje stav, ale nerieši problémy.

Celkovo je na programe rokovania MsZ 67 bodov.

Na Aténskej ulici ktosi podpálil nový opel

Description: http://www.gigareality.sk/data/inzercia/large/444007014-6.jpgKOŠICE. Košickí hasiči zasahovali v nedeľu nad ránom pri požiari osobného motorového vozidla. Ako informoval operačný dôstojník krajských hasičov, auto sa ocitlo v plameňoch na Aténskej ulici. Kasiči k požiaru vyrazili krátko po 4.00 h.

"Pri príchode našej jednotky bolo vozidlo už v treťom štádiu horenia. Išlo o úplne nové auto značky Opel Corsa," dodal operačný dôstojník. Pri požiari boli poškodené aj blízko stojace vozidlá značky Volkswagen a Renault. Celková škoda sa vyšplhala na 8 000 eur. Pravdepodobnou príčinou požiaru bolo úmyselné zapálenie neznámou osobou.

Vybrané električkové uzly v Košiciach má robiť Eurovia

Description: Križovatka SNP – Bardejovská. Koľajnice sa tam majú vymeniť už tento rok.Križovatka SNP – Bardejovská. Koľajnice sa tam majú vymeniť už tento rok.

Do masívnej rekonštrukcie električkových tratí z eurofondov v Košiciach sa zapojí ďalšia firma. Domáca Eurovia SK má urobiť ešte v tomto roku sedem menších úsekov.
KOŠICE. Na stránke Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) v stredu zverejnili vyhodnotenie ponúk na zákazku „Modernizácia električkových uzlov z rozsahu MET v meste Košice“.

Ako jediná tam figuruje ponuka košickej akciovky Eurovia SK. Predpokladanú hodnotu zákazky za vyše 19,8 milióna eur bez DPH podliezla o vyše 100-tisíc eur.

Mesto zrejme zmluvu uzavrie

Podľa vyjadrenia hovorkyne mesta spred pár dní je komisia k zákazke „viazaná mlčanlivosťou a zverejniť čokoľvek môže až po ukončení súťaže“.

Oficiálne teda nie je známe, koľko záujemcov si prevzalo súťažné podklady a prečo vo finále zostal jediný.

Mesto Košice ako obstarávateľ môže zrušiť použitý postup zadávania zákazky, ak neboli predložené viac ako dve ponuky.

Ak bola iba jediná a postup nezruší, musí to na stránke ÚVO zdôvodniť. Zatiaľ sa tak nestalo.

 

Pripojenie rýchlocesty na košické letisko ešte nemá ani presnú trasu

Description: NDS dá odpoveď. Pôjde cesta na letisko po terajšej nespevnenej komunikácii k Immoparku?NDS dá odpoveď. Pôjde cesta na letisko po terajšej nespevnenej komunikácii k Immoparku?

Pred niečo vyše rokom vláda v Košiciach schválila uznesenie zabezpečiť vypracovanie technickej štúdie mimoúrovňového pripojenia košického letiska s rýchlocestou medzi OC Optima a Šacou na Pereši. Dobrou správou je, že sa na tom už pracuje, horšou zas to, že nikto nevie odhadnúť, kedy tam už budú môcť jazdiť autá alebo aj autobusy MHD.
KOŠICE. Národná diaľničná spoločnosť (NDS), ktorá má pod „palcom“ túto úlohu, cez svojho hovorcu Michala Fúrika uviedla, že momentálne už je vyhlásené verejné obstarávanie na vypracovanie spomínanej technickej štúdie.

Jeho ukončenie predpokladajú do konca roka 2015 v prípade, ak tam nebudú uplatnené revízne postupy.

Dodanie technickej štúdie by mala víťazná firma zrealizovať štyri mesiace od účinnosti zmluvy o dielo, teda niekedy do konca prvého polroka 2015.

Na otázku, kedy by tam mohli prísť prvé bagre, NDS momentálne nevie odpovedať.

Z rýchlocesty bude diaľničný privádzač

Výstavbou rýchlostnej cesty R2 v úseku Šaca – Košické Olšany (predpokladaný začiatok v roku 2017) bude dnešný úsek cesty R2 – I/50 v úseku mimoúrovňová križovatka Červený rak – Ludvíkov dvor napojenie na R2, preklasifikovaný na diaľničný privádzač.

Z tohto dôvodu NDS musí preto okrem  spomínanej technickej štúdie určiť umiestnenie zastávok pre MHD v zmysle noriem.

Situáciu by chcelo vyriešiť aj mesto Košice, ktorému sa už dlhší čas nepozdáva zbytočná zhruba 2-kilometrová zachádzka cez celý Pereš a späť do opačného pruhu, ktorú musia absolvovať nielen vodiči áut, ale aj autobusy MHD smerom z mesta na letisko.

Riešením by mohla byť aj nová cesta, ktorú navrhla spoločnosť Immorent stojaca za priemyselným parkom medzi Perešom a letiskom.

Aj v tomto prípade je otázka realizácie vo hviezdach.

Chrípka naďalej úraduje, počet ochorení stúpa

Description: http://zvolen.dnes24.sk/images/photoarchive/sized/700/2013/04/12/t-Chripka-ZS-05.jpgObdobie chrípky trvá. Ani uplynulý týždeň sa situácia nezlepšila.

KOŠICKÝ KRAJ. V Košickom kraji hlásili lekári akútne respiračné ochorenia u 14,5-tisíca ľudí.

Oproti minulému týždňu počet chorých vzrástol o necelých sedem percent.

Najviac chorých je medzi žiakmi základných škôl. Pre vysoký počet absentujúcich detí zatvorili  31 materských škôlok, 22 základných a jednu strednú školu.

Komplikácie sa prejavili u 360 ľudí, z toho najčastejšie boli zápaly prínosových dutín. Vírus chrípky v tejto sezóne zatiaľ izolovaný nebol.

Poslanci Severu chcú menej kontroly a plný úväzok starostu

Description: Poslanci Severu. Nabádajú starostu nma plný úväzok.Poslanci Severu. Nabádajú starostu nma plný úväzok.

Poslanci Severu kontrolórovi úväzok znížili, starostu nabádajú na plný.
KOŠICE.  Miestnej kontrolórke končí v apríli šesťročné funkčné obdobie. Pôvodný návrh na 60–percentný úväzok napadol poslanec Marcel Gibóda (nezávislý). Ten navrhol 20–percentný úväzok, teda prácu na 10 hodín týždenne.  „Majú to aj na Sídlisku Ťahanovce a je to v poriadku.”

Filipko: Dehonestujúci

Podľa poslanca Jozefa Filipka (SMK) je navrhovaný úväzok dehonestujúci.

„Malý úväzok nestačí reagovať na podnety poslancov a občanov, sťažnosti a petície. Je nevyhovujúci.” Filipko je kontrolórom na Luniku IX (50–percentný úväzok) aj v inej obci (30–percentný).

Dosluhujúca kontrolórka Jana Nováková s 80–percentým úväzkom poznamenala, že nie je vhodné, aby mal kontrolór vyšší úväzok ako starosta.

Ušetria 100–tisíc eur

Gibóda porovnal Sever s inými mestskými časťami „Staré Mesto má plaváreň, Juh má Triton, Západ má Átrium, my nevlastníme ani budovu úradu. Malý uväzok preto stačí.”

Po dlhej diskusii napokon jeho návrh prešiel, kontrolóra si zvolia vo verejnom hlasovaní v polovici apríla.

„Za šesť rokov na tom ušetríme až 100–tisíc eur,” tešil sa Jaroslav Polaček (nezávislý).

Práve on vyčítal starostovi Mariánovi Gajovi (nezávislý) neprehľadnú webovú stránku a chýbajúce odpovede na poslanecké otázky. Navrhol, aby starosta zvážil svoj súčasný úväzok.

„Tých 60 percent je nedostatočných, ak by bol na 100 percent, nerobil by kolapsy, ktoré istým spôsobom dehonestujú prácu poslancov, nedostanú odpoveď na mail, všetko je po termíne.”

Podľa Štefana Baláža (Sieť) súčasný stav stačí, argumentoval úsporou v rozpočte.

„Úväzok starostu nie je síce stopercentý, ale nie je nulový. To znamená, že má ako riadiť činnosť úradu. A vzhľadom na rozpočet mestskej časti, treba zobrať každé euro v rozpočte. Úrad sa dá riadiť efektívne. ”

Starosta zmenu nevylúčil

„Keby bola kritika podložená právnymi vyjadreniami, čo konkrétne som porušil. Lebo zatiaľ všetky vyjadrenia, ktoré napádajú moju prácu, nie sú podložené ničím,” reagoval starosta Marián Gaj (nezávislý).

Ten oznámil, že od 30. 1. je jeho zástupcom Erik Haľko (Sieť) s tým, že nemá stanovený úväzok ani plat.

„Rešpektujem vôľu zastupiteľstva,” odpovedal nám na otázku, či mu vyhovuje 60–percentný úväzok. „Plný úväzok môžem navrhnúť len ja a oni to môžu schváliť. Ak mi to odporučia, tak sa s tým vysporiadam.“

O súčasnom úväzku prvého muža rozhodli poslanci v predchádzajúcom volebnom období.

Polaček preto predložil poslanecký návrh, ktorým mu poslanci odporúčajú plný úväzok. Hlasovať však o ňom budú až na najbližšom rokovaní.

 

Po voľbách to košický primátor opäť skúša aj s parkovaním

Description: Polaček, Trnka, Grega. K parkovaniu zvolali tlačovú konferenciu.Polaček, Trnka, Grega. K parkovaniu zvolali tlačovú konferenciu.

Až dve protestné skupiny občanov privítajú v pondelok ráno primátora a poslancov. Jedna je proti zámene ťahanovského lesa, druhá proti parkovacej koncepcii EEI.
KOŠICE. Ak dnes zastupiteľstvo schváli parkovaciu koncepciu firmy EEI, platené parkovanie sa rozšíri na Juhu po Milosrdenstva, vrátane okolia Steel Arény, a v Starom Meste po Letnú.

Zároveň majú poslanci poveriť riaditeľa magistrátu Pavla Lazúra, aby do pol roka zabezpečil plán rozšírenia platených zón, včítane investície EEI, ktorá sa ako nájomca mestských parkovacích plôch na 10 rokov zaviazala dať 2 milióny eur na nové parkovacie miesta.

Predložená koncepcia nezohľadňuje pripomienky mestských častí a nerieši záujmy občanov, tvrdia mestský poslanec a staromestský starosta Ľubomír Grega, poslanec mesta a Severu Jaroslav Polaček (obaja nezávislí) i vicestarosta Starého Mesta Rastislav Trnka (Sieť).

Po voľbách pokus č. 2

Poslanci mesta rokovali o návrhu EEI ešte v lete 2013, ale pre výhrady rokovanie prerušili.

Teraz to radnica na čele s opätovne zvoleným primátorom Richardom Rašim (Smer) predkladá znovu, no už novému zastupiteľstvu na prvé čisto pracovné zasadnutie po voľbách.

Polačekovi sa nepozdáva rýchle zaradenie vážneho materiálu hneď po voľbách, keď stále nefunguje ani dopravná komisia.

„Kým si Raši robil volebnú kampaň, nepopulárne témy sa odďaľovali, ale už to zrazu ide,“ komentuje Trnka.

Po roku a pol to isté

Trnka vyčíta EEI, že do koncepcie ani po takmer dvoch rokoch nezapracovala žiadne pripomienky mestských častí, ani Starého Mesta, ktoré žiada napríklad parkovanie prvých 10 minút zdarma, rezidentské karty za 5 eur, maximálne parkovné 50 centov/hod. mimo Kováčskej či Mäsiarskej, ale aj širokú verejnú diskusiu.

Trnka upozorňuje, že mesto si práve dáva asi za milión eur z eurofondov spracovať komplexnú koncepciu rozvoja dopravy, navyše pripravuje aj nový územný plán Košíc, a tak je nesystémové riešiť teraz zvlášť len parkovanie.

„Systém EEI nefunguje dobre už teraz a keď sa rozšíri, akurát bude súkromnej firme ešte viac ľudí platiť za to, že nemá kde zaparkovať.“

Nechce splnomocniť Lazúra

Podľa Polačeka je koncepcia EEI pomýlená, nič nerieši, len filozofuje a opisuje súčasný stav.

„Je však ideálnym východiskom na zrealizovanie súťaže na novú parkovaciu spoločnosť.“

Polaček považuje za neprijateľné, aby o tom, aké nové parkovacie miesta, kde, kedy a za koľko peňazí EEI vytvorí, mal už ďalej rozhodovať iba Rašiho úradník Lazúr, a nie poslanci.

Premrštené kalkulácie EEI?

EEI v dokumente naznačuje, že stavať podzemné garáže sa neoplatí, len pozemné parkoviská.

Trnka sa pýta, ako je možné, že na Kpt. Nálepku mali byť podľa EEI náklady na výstavbu podzemných garáží na jednu 22-tisíc eur bez DPH a bez zisku, no iná firma tam už chystá stavbu a ľuďom ich ponúka za 10-tisíc s DPH i so ziskom.

„Premrštené náklady spochybňujú, že za 2 milióny má vzniknúť čo najviac nových miest.“

Nábytok za 752-tisíc košická nemocnica stornovala

Description: Urgentný príjem. Časť vybavenia je pôvodná, presťahovaná z kliník.Urgentný príjem. Časť vybavenia je pôvodná, presťahovaná z kliník.

Košická univerzitná nemocnica chcela nakupovať nábytok pre nový urgent. Nakoniec od toho upustila. Použila pôvodný.
KOŠICE. Univerzitná nemocnica L. Pasteura chcela pred spustením moderného urgentu do prevádzky dokúpiť interiérové vybavenie.  Vlani v apríli zháňala skrinky, regály, stoličky, stoly, police, šatníky, lavice či kreslá. Platiť ich mala z vlastných zdrojov.

Prečo bolo rozšírenie interiérového vybavenia potrebné, vysvetlila hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová tým, že  pôvodné vybavenie z pracovísk, ktoré sa do novej budovy sťahovali, už nevyhovovalo.

Dodávateľ bez súťaže

Dodanie nábytku nemocnica zverila bez zverejnenia výzvy na súťaž rovnakej dodávateľskej skupine – PKB invest, Metrostav – ktorá vyhrala zákazku na výstavbu urgentu, nákup zdravotníckej techniky a interiérového vybavenia v hodnote 26 miliónov eur.

Nový košický autobus mal poruchu, namiesto dymu unikala para

Description: Porucha autobusu. Vymenili maticu, doliali chladiacu zmes.Porucha autobusu. Vymenili maticu, doliali chladiacu zmes.

Praskla matica, chladiaca kvapalina vytekala na motor a výfukové potrubie. Vyzeralo to ako dym. Bola to para.
KOŠICE. Cestujúcich  linkou 72 prekvapilo, keď sa začalo z autobusu dymiť. Dym unikal z motorovej časti, preto bol spoj prvú februárovú nedeľu dočasne odstavený na Národnom námestí.

Cestujúci alebo okoloidúci si poruchu natočili na video a odfotili. Tie potom zverejnili na Facebooku.

Vytekala kvapalina

Hovorkyňa košického dopravného podniku Michaela Karaffová vysvetlila, že príčinou technických problémov bolo prasknutie prevlečnej matice.

Cez ňu preteká chladiaca kvapalina, ktorá vytekala na motor a výfukové potrubie, čo podľa hovorkyne vyzeralo ako dym.

„Bola to para, ktorá vznikla pri spojení s horúcim výfukovým potrubím. Táto porucha sa vyskytuje zriedkavo a nehrozí pri nej vznik požiaru.“

Autobus sa podľa Karaffovej podarilo sfunkčniť. „Autobus bol po výmene prevlečnej matice a doliatí chladiacej zmesi ihneď pojazdný.“

SOR mali vlani problémy

Na linke číslo 72 jazdil v tom čase namiesto trolejbusu jeden z nových autobusov typu SOR, ktorý dorazil do Košíc vlani.

Zákazku na dodanie 127 nových autobusov za takmer 30 miliónov eur získala firma SOR Libchavy z portfólia finančnej skupiny J&T.

Prvé prišli do Košíc ešte koncom roka 2013.

 

Poslancov privítajú protestom

Grega a Polaček v piatok na tlačovej besede avizovali, že dnes budú žiadať stiahnutie koncepcie z programu rokovania alebo zapracovanie pripomienok mestských častí.

Trnka zvolal na 7.45 hod. pred zasadačku magistrátu protest občanov proti koncepcii EEI. Ak ani tak neuspejú, Grega a Trnka vyjadrili pripravenosť Starého Mesta podieľať sa i na petícii.

Z veľkých mestských častí nemá ku koncepcii výhrady len Jazero. Pripomienky má Staré Mesto, Juh, Západ a Sever. Nesúhlasia s ňou Furča, Ťahanovce a KVP.

Les možno primátor stiahne

Zastupiteľstvo má v programe i  zámenu lesa za cirkevné pozemky pod Sídliskom Ťahanovce. Tá rovnako ako parkovacia koncepcia prvýkrát neprešla pred voľbami.

Po tom, čo ťahanovskí poslanci nedávno súhlas so zámenou odmietli, magistrát ani za 10 dní neodpovedal, či Raši aj tak nechá návrh v programe.

„Primátor podľa mojich informácií uvažuje o stiahnutí materiálu na začiatku dnešného rokovania,“ uviedol mestský poslanec a ťahanovský vicestarosta Emil Petrvalský (nez., Šport do Košíc).

jav

Dnes prerokujú aj rozpočet

Prvé tohtoročné zasadnutie poslancov Košíc sa v zasadačke magistrátu začne o 8.00 hod., je verejné a kto nemôže prísť, môže sledovať priamy prenos cez internet na www .kosice. sk.

V programe je okrem parkovania a lesa napríklad aj:
- rozpočet Košíc na rok 2015,

- informácia o činnosti primátora, mestskej polície a kontrolórky,

- zmeny v mestských podnikoch a personálne obsadenie komisií,

- upozornenie prokurátora a návrh na zmenu VZN o čistote a verejnom poriadku,

- zmeny územného plánu zóny Košice – Ťahanovce,

- návrh na udelenie Cien mesta Košice,

- nakladanie s mestským majetkom,

- interpelácie a dopyty poslancov atď.

V Košickom kraji hlasovala v referende len pätina voličov

Description: Pani Elena. Hlasovala aj za budúcnosť svojich 4 detí.Pani Elena. Hlasovala aj za budúcnosť svojich 4 detí. Sobotňajšie referendum o rodine prilákalo v Košickom kraji k urnám len 118 053 zo 618 873 voličov, čo znamenalo účasť 19,08 percenta.
KOŠICE. Z troch otázok našli hlasujúci v Košickom kraji najväčšie pochopenie pre to, aby manželstvom mohol byť iba zväzok muža a ženy, čo sa páčilo 111 801, resp. 94,63 % zúčastnených voličov.

Nesúhlas s adopciami detí pármi rovnakého pohlavia vyjadrilo 109 182, resp. 92,42 % zúčastnených voličov.

Súhlas s tým, aby sa rodičia mohli rozhodnúť, či svoje deti pošlú v škole na hodiny sexuálnej výchovy, získal kladnú odozvu u 106 818, čiže 90,42 percenta voličov.

Rekordérom sú Lieskovany na Spiši so 61 percentami

Predstavitelia Aliancie za rodinu by mali dobrý pocit len zo 14 obcí v kraji, kde účasť prekročila zákonom stanovené minimum 50 percent.

Najradšej asi pôjdu do obce Lieskovany pri Spišskej Novej Vsi, kde účasť dosiahla až 60,7 percenta.

Naopak, na košickom Luniku IX si na referendum našlo cestu len 32 z 3 836 oprávnených voličov, čiže 0,83 percenta.

 

Košičania prichádzali na referendum aj rovno zo sánkovačky

Description: Tomáš bol tiež za. „Veľká škoda, že nás nie je viac.“
Tomáš bol tiež za. „Veľká škoda, že nás nie je viac.“

Na košickom Severe prichádzali obyvatelia k urnám sporadicky.
KOŠICE. Volebná komisia nám potvrdila, že novembrové komunálne voľby prilákali viac voličov. Všetci nami oslovení, ktorí voliť prišli, hlasovali trikrát áno.

„Pre mňa to bolo jednoznačné. Myslím si, že manželstvo môže vytvoriť iba muž a žena,“ povedala pani Eva.

Description: 12_judy_r542_res.jpg„Niet čo riešiť. Tu ide o budúcnosť našich detí. Sama mám štyri deti a nechcem, aby im bola v budúcnosti nútená sexuálna výchova, aká je v Británii či Nórsku a iných západných krajinách, kde sa deti učia sexuálne polohy. Dúfam, že referendum bude úspešné,“ prezradila Elena.

O čosi menej optimizmu mala Zuzana, ktorá prišla s manželom Tomášom.

„Myslím si, že nie je prirodzené, aby boli homosexuálne vzťahy legalizované, ani aby si mohli adoptovať deti. Ale čo vidím volebné miestnosti, skôr to vyzerá tak, že nás príde hlasovať málo.“

Slnečnú sobotu využil Vladimír Greš s adoptívnymi dcérkami Emíliou a Ivankou na sánkovačku, z ktorej si odbehli na referendum.

„Prišiel som vedome, dobrovoľne a hlasoval som za. Pre nás s manželkou ide o životný princíp, ktorý tvorí základný životný poriadok. Pretože sa hlasuje o hodnotách, ktoré sú dôležité pre nás, pre naše deti aj ich deti.“

Vladimír Greš s dcérami. Odbehli si zo sánkovačky.

 

V Košiciach nedošlo ani 18 percent, najviac v Lorinčíku

V samotnom krajskom meste dosiahla volebná účasť 17,52 percenta, pričom ju zvyšovali najmä voliči v Lorinčíku (46,49 %) a Šebastovciach (43,03 %).  Vo väčšine mestských častí účasť oscilovala medzi 15 a 20 percentami.

V košickom okolí volebná účasť 21,52 percenta takmer kopírovala celoslovenské výsledky. V dvoch mestách okresu, v Moldave (11,7 %) a Medzeve (8,3 %) však mali  voliči zrejme iné starosti, takisto v prevažne rómskych obciach Kecerovce (6,3 %) a Veľká Ida (9,4 %).

Naopak, okrem rekordérov v Novom Salaši (60,3 %) by referendum bolo platné ešte v prevažne rómskej obci Bunetice, kde prišlo takmer 51 percent voličov.

Na Zemplíne sa hlasovalo najmä pri Sobranciach

Na Zemplíne vo volebnom obvode Michalovce dosiahla účasť 22,3 percenta, pričom priemer vylepšovali najmä obce v okolí ukrajinských hraníc v okrese Sobrance. Priamo v Michalovciach prišlo k urnám 19,7 % a v Sobranciach 34,34 %.

Referendum by bolo platné v štyroch obciach, v Jasenove, Porostove, Sejkove a Čiernom poli, kde bolo aj najviac hlasujúcich na celom Zemplíne – 51,6 percenta.

Naopak, otázky nezaujali prevažne maďarských voličov vo Vojanoch a Veľkých Kapušanoch (všade tesne nad 7 percent) a najmä v Drahňove (4,1 %).

Na Gemeri totálna ignorácia voličov

Na Gemeri bola vo volebnom obvode Rožňava po Komárne a Dunajskej strede tretia najnižšia účasť na celom Slovensku – 8,29 percenta. V okresnom meste dorazilo hlasovať 8,6 percenta voličov, najviac ich bolo v obci Kováčová – 40,32 %.

Negatívny rekord naopak drží Gemerská hôrka, kde na referendum bolo zvedavých 1,93 percenta voličov. Voliči v Ardove ako jediní v kraji zamietli až dve z troch otázok.

Nesúhlas s adopciami detí vyjadrilo 42,9 percenta a proti sexuálnej výchove sa vyslovilo 35,7 percenta hlasujúcich.

Na Spiši priemer, v Hnileckej doline ani toľko

Na Spiši vo volebnom obvode zahŕňajúcom okresy Spišská Nová Ves a Gelnica dosiahla účasť 21,75 percenta. V centre Spiša si vyšlo k urnám 21,7 % a v Gelnici 13,5 % oprávnených voličov.

Najväčšiu chuť na referendum mali voliči v Lieskovanoch (60,7 %), Henclovej (57 %) a Olšavke (54,5 %).

Naopak, hlasovanie nelákalo v Rudňanoch (9 %), Mníšku nad Hnilcom (8,3 %) a Švedlári (6,9 %).

V Trebišove neprišiel ani každý šiesty

Vo volebnom obvode Trebišov prišlo hlasovať 19,11 percenta oprávnených voličov.

Najväčší záujem bol v obci Slivník, kde k urnám zamierilo 60,2 percenta obyvateľov s volebným právom. V okresnom mesto ich bolo 16,9 %.

Referendum bolo ľahostajné ľuďom v Čiernej nad Tisou (6,1 %), Kráľovskom Chlmci (5,8 %), a Vojke so 4,1 percentami hlasujúcich.

 

Aktivisti žiadajú viac času na pripomienky k rozvoju mesta Košice

Description: Zopár obyvateľov. Diskutovali o plánoch mesta.Zopár obyvateľov. Diskutovali o plánoch mesta.

Občania žiadajú primátora mesta o predĺženie termínu na pripomienkovanie programu rozvoja mesta. Tvrdia, že času bolo málo a mesto s nimi nekomunikovalo.
KOŠICE. V posledný deň, keď bolo možné poslať magistrátu pripomienky k programu rozvoja mesta do roku 2025, sa vo vestibule bieleho domu stretol aktivista Ladislav Rovinský s hŕstkou Košičanov, nespokojných s prípravou tohto strategického dokumentu.

„Je to fraška. Chystajú sa dva základné programové dokumenty tak, že verejnosť o nich nevie. Ide o program rozvoja mesta a Územný plán hospodársko-sídelnej aglomerácie Košice. Malo to byť občanom riadne vysvetlené v plnej sále ľudí. Prečo to zverejnili až teraz, keď na tom pracovali od mája?“

Strategická časť programu rozvoja mesta spolu s formulárom na pripomienky občanov pritom bola zverejnená na web stránke mesta vyše dvoch týždňov.

„Nestačí, že to bolo na webe. Všetci teraz musia mať počítač? Čo má robiť pani z Kavečian, ktorá nemá prístup na internet? Jej sa netýka?“

La Défense v Košiciach

Strategický dokument považuje za príliš všeobecný.

„Je písaný v duchu hesiel pred zjazdami strany – budeme stále lepšie, kvalitnejšie, viac... Nie je to konkrétne merateľne rozpísané, aby sme mohli kontrolovať, či sa blížime k cieľu.“

Jednou z hlavných chýb podľa neho je, že mestu chýba nové mestské centrum.

„Košice by mali mať dve centrá. Historické kvôli turistom a biznis centrum. Aby biznismani mohli prejsť suchou nohou od jedného k druhému, kde by sa uzatvárali obchody a kde by to žilo. Niečo ako štvrť La Défense v Paríži. Neviem, kde by to malo byť. Ďalšia vec je, že kedysi bolo v pláne rozširovať mesto smerom na východ v Krásnej, ale v najnovších plánoch je už rozvoj presmerovaný na juh od mesta.“

Občania kritizovali, že diskusie o meste síce sú verejné, no nikto o nich nevie.

Výstupom stretnutia je list pre primátora Richarda Rašiho (Smer), v ktorom ho žiadajú o predĺženie termínu na posielanie podnet o ďalší mesiac, zverejnenie všetkých dokumentov, ktoré vznikli v priebehu prípravy programu rozvoja mesta a otvorený dialóg s občanmi.

Mesto sa zatiaľ nevyjadrilo, či požiadavkám aktivistov vyhovie.

 

Ako dobre poznáte Slovensko? Náš test vás dokonale preverí

Jasné, že nás poteší, keď k nám zavítajú cudzinci a na Slovensku sa im páči. Ale ruku na srdce, vieme im porozprávať o zaujímavých miestach? Veľa vám napovie test, ktorý sme pripravili v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre cestovný ruch (SACR).

Description: Otestujte sa, ako dobre poznáte Slovensko a jeho krásy.

Otestujte sa, ako dobre poznáte Slovensko a jeho krásy.

TO je nádhera! Krásnych miest je na Slovensku veľmi veľa. Devín Trenčín Tatry 

Ako dobre poznáte krajinu spod Tatier? Otestujte sa aj vy. Aby ste návštevníkom z okolitých štátov, ktorí k nám chodia najčastejšie, vedeli poradiť, kam sa majú vybrať.

Otázky:

1. Ako sa volá najvyšší vrch na Slovensku?

 

2. V akom pohorí sa nachádza Gerlachovský štít?

3. Ako sa volá aspoň jedna z našich verejnosti prístupných ľadových jaskýň?

 

4. Menujte aspoň tri krajiny, s ktorými hraničí Slovensko!

5. Ako sa volá kopec nad Bratislavou, na ktorom sa nachádza televízna veža?

 

6. Ktoré mesto bolo korunovačným mestom rakúskych a uhorských kráľov?

7. V ktorom meste na Slovensku sa nachádza gotické námestie zapísané v zozname UNESCO?

 

8. Ktoré mesto bolo v roku 2013 Európskym hlavným mestom kultúry?

9. V ktorej časti Slovenska sa nachádza historická Gotická cesta?

 

10. Skúste vymenovať aspoň dva drevené kostolíky zapísané v zozname UNESCO!

11. Ako sa volá jediná aragonitová jaskyňa v Európe, ktorá sa nachádza na Slovensku?

 

12. Koľko Vyšších územných celkov (žúp) má Slovensko?

13. Aké regióny na Slovensku poznáte? (Aspoň tri)

 

14. V ktorom meste sa nachádza múzeum Slovenského národného povstania?

15. V ktorom meste na strednom Slovensku sa ťažilo zlato a striebro? Dnes je zapísané v UNESCO

 

16. Skúste vymenovať aspoň dve historické alebo súčasné banské mestá na Slovensku!

17. Povedzte aspoň tri národné parky na Slovensku!

 

18. Kde na Slovensku nájdete zoologickú záhradu? (aspoň jedna)

19. V ktorom meste na Slovensku nájdete letisko? (aspoň dve)

 

20. Ktorý ľudový vzor používajú slovenskí olympionici na svojich odevoch a nájdete ho aj na stánku Slovenskej agentúry pre cestovný ruch?

Doplatili ste na neodprataný chodník? Vytrieskajte z toho peniaze!

Description: Doplatili ste  na neočistený  chodník? Obráťte  sa na poisťovňu.Počasie posledných dní spôsobilo, že na zľadovatených a neodhrabaných chodníkoch sa zranilo veľa ľudí. Svoje o tom vedia aj poisťovne, ktoré už vyplatili desaťtisíce eur.

Doplatili ste  na neočistený  chodník? Obráťte  sa na poisťovňu.

Ak sa šmyknete a spadnete na neupravenom chodníku, môžete vymáhať odškodné od toho, kto za úsek zodpovedá. Nárokovať si môžete ušlú mzdu, bolestné či náhradu škody za poškodenie osobných vecí ako napríklad rozbitý mobil.

„Ak máte úrazové poistenie, môžete si navoliť riziká, za ktoré vám poisťovňa vyplatí kompenzáciu, ako denné odškodné za liečenie úrazu, náklady na hospitalizáciu či trvalé následky úrazu. Vaša poisťovňa si v takom prípade škodu následne vymáha od toho, kto za chodník zodpovedá,“ informovala Janka Pracharová z OVB Allfinanz Slovensko.

Najčastejšie úrazy

Za šmyknutie na chodníku, pri ktorom si klient poisťovne Generali podvrtol koleno, dostal 400 eur. „Plnenie závisí od dohodnutej poistnej sumy, dĺžky liečenia a počtu dní v oceňovanej tabuľke,“ uviedol hovorca spomínanej poisťovne Milan Janásik.

Najviac vyplatili klientovi za zlomeninu dolnej končatiny, a to až 3 360 eur. „Najčastejšie zimné úrazy sú vyvrtnutie kolena, podvrtnutie zápästia, zlomeniny horných a dolných končatín. Časté sú aj odreniny tváre či vybitia zubov,“ dodal Janásik.

Zlomenina po labuťom jazere

Komunálna poisťovňa má za túto zimu v priemere už nahlásených okolo 100 úrazov na ľade, pričom výška odškodného sa pohybuje od 100 do 500 eur. „Najkurióznejšie bolo, keď 14-ročné deti tancovali labutie jazero na zľadovatenej ceste. Vyhodili dievča do vzduchu, dopadlo medzi okoloidúcich ľudí a zlomilo ruku jednému z nich,“ uviedla hovorkyňa poisťovne Daniela Šulcová.

Úsmevný prípad riešili aj v ČSOB poisťovni. „Pani išla od lekára. Šmykla sa, spadla a so zranením sa opäť musela vrátiť k lekárovi. Odškodnenia, ktoré sme už vyplatili, sa pohybujú od 500 eur do 10-tisíc eur,“ povedala hovorkyňa Zuzana Eliášová. Wüstenrot poisťovňa eviduje pošmyknutia na zľadovatenom teréne denne. Allianz poisťovňa vypláca klientom za zlomeninu členka sumu do 465 eur.

Ako sa domôcť škody

1. Odfotografujte si mobilom miesto úrazu a stav chodníka, resp. urobte si videozáznam. Pre získanie odškodnenia je rozhodujúce mať čo najviac dôkazov, ktoré ukazujú, že majiteľ si nesplnil povinnosť.

2. Oslovte svedkov, ktorí videli váš pád, a zapíšte si na nich kontakty. Ich svedectvo sa vám môže zísť pri uplatňovaní nároku na odškodné.

3. Ak sa vám stal vážnejší úraz, privolajte pre istotu políciu. Ak totiž nie je chodník pod dohľadom kamerového systému, nemusí fotografia z vášho mobilu stačiť. Polícia a jej fotodokumentácia je nestranná a môže vám pomôcť. Policajti sú povinní na miesto nehody prísť.

4. Choďte ihneď k lekárovi, aby zdokumentoval stav a rozsah vašich poranení. Ak máte úrazové poistenie, musíte s lekárom vyplniť aj tlačivo Oznámenie o poistnej udalosti.

5. Informujte sa na mestskom úrade, kto nesie zodpovednosť za údržbu komunikácie. Písomne ho vyzvite na úhradu škody s upozornením, že ak tak neurobí, obrátite sa na súd. Nechajte sformulovanie výzvy na právnika.

6. Ak na vašu výzvu nezareaguje alebo vám odmietne uhradiť škodu, informujte ho, že si škodu budete vymáhať na súde. Môžete mu navrhnúť aj možnosť mimosúdneho vyrovnania prostredníctvom mediátora, ale pripojte aj informáciu, že pokiaľ mimosúdne vyrovnanie odmietne, jednoznačne sa obrátite na súd.

7. Ak ani jedna z možností nepomôže, nájdite si advokáta a podajte žalobu. Len súd môže rozhodnúť o oprávnenosti vašej požiadavky a výške odškodnenia.

 

21. Kam by ste išli na folklórne podujatie? (aspoň dve)

22. Aké tradičné slovenské remeslá poznáte? (dve)

 

23. Ako sa volali solúnski bratia, ktorí priniesli vieru do Veľkomoravskej ríše?

24. Ako sa volala najznámejšia panovníčka Rakúsko-Uhorska, korunovaná v Bratislave?

 

25. Ktorému slovenskému mestu sa hovorí Malý Rím?

26. Ktorý slovenský vedec a politik sa stal generálom francúzskej armády a je po ňom pomenované bratislavské letisko?

 

29. Ako sa volá druhá najdlhšia rieka Európy, ktorá preteká cez Slovensko?

30. V ktorom meste sa nachádza reštaurácia, ktorá svojím tvarom pripomína UFO?

 

31. V ktorej časti Slovenska sa nachádza geografický stred Európy?

32. Koľko obyvateľov má Slovensko?

 

33. Koľko plies je vo Vysokých Tatrách? Viac alebo menej ako 100?

34. Aké máme vodné nádrže? (aspoň 2 – 3)

 

35. Do ktorej galérie na Slovensku sa po celý rok dostanete zadarmo?

36. V ktorom meste sa už vyše 40 rokov konajú jazzové dni?

 

37. V ktorej podtatranskej obci sa už vyše 60 rokov konajú folklórne slávnosti?

38. Ktorá je najvyššie položená obec/miestna časť obce na Slovensku?

 

39. Ako sa volá slovenská držiteľka zlatej medaily v biatlone zo Zimnej olympiády vo Vancouveri a v Soči?

40. Kto bol slovenským vlajkonosičom na Olympiáde v Soči?

 

41. Ktorí slovenskí hokejisti vyhrali Stanley Cup? (aspoň dvoch)

42. V ktorej časti Slovenska je najviac pamiatok UNESCO?

 

43. Ako sa volá najvyšší vrch Nízkych Tatier?

44. V ktorej časti Slovenska by ste hľadali Tokajskú vinohradnícku oblasť?

 

45. V ktorom slovenskom meste sídli Matica Slovenská?

46. V ktorom meste sa nachádza národný žrebčín? Nachádza sa tam aj zubria zvernica a kaštieľ, kam chodil na dovolenky prezident Masryk.

 

47. Do ktorých miest sa dostanete letecky zo Slovenska?

48. Kde sa nachádzala prvá technická vysoká škola na svete?

 

49. Kde nájdete najvyšší gotický drevený oltár na svete?

50. Kde sa nachádza najstarší verejný park v Európe?

Chorých je vyše 100-tisíc ľudí, zatvorili 241 škôl

Description: http://i.sme.sk/cdata/5/76/7631795/img-r153-r557-st.ir3-_t300.jpgNa Slovensku sa objavilo aj 17 prípadov prasacej chrípky, považuje sa už za bežný sezónny kmeň.

Lekári nahlásili počas uplynulého týždňa celkovo 102.401 akútnych respiračných ochorení (ARO). V porovnaní s predchádzajúcim týždňom tak došlo k nárastu chorobnosti o 9,2 percenta. TASR o tom v piatok informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Nitrianskom kraji, najnižšiu v Žilinskom. Najviac prípadov bolo medzi deťmi do päť rokov. Zvýšená chorobnosť zatvorila 112 materských, 113 základných a 16 stredných škôl.

Chrípka a jej podobné ochorenia potrápili v uplynulom týždni 17.416 ľudí. Oproti minulému týždňu chorobnosť stúpla o 7,9 percenta. Najviac chorých potvrdili lekári v Nitrianskom kraji, najmenej v Košickom. Najčastejšie išlo o deti vo veku od šesť do 14 rokov.

Podľa Úradu verejného zdravotníctva sa u sedemnástich pacientov vyskytla chrípka A (H1N1) označovanú ako prasacia chrípka.

"Vírus aj naďalej cirkuluje v populácii, potvrdzuje to aj jeho výskyt v Českej republike," povedala hovorkyňa úradu Lenka Skalická. Tam s prasacou chrípkou hospitalizovali štyroch pacientov, jednu ženu vo vážnom stave.

Pandemický kmeň chrípky už možno považovať za bežný sezónny kmeň, ktorý cirkuluje v populácii.

Plynári označili vo Veľkých Kapušanoch vyše sto stromov. Asi ich vyrúbu

Description: Veľké Kapušany. Plynári plánujú v meste odstrániť stromy a porasty, ktoré svojím koreňovým systémom ohrozujú bezpečnosť plynových potrubí.Veľké Kapušany. Plynári plánujú v meste odstrániť stromy a porasty, ktoré svojím koreňovým systémom ohrozujú bezpečnosť plynových potrubí.

Obyvatelia  V. Kapušian  sa obávajú, že plynári vyrúbu v meste desiatky stromov. Pred pár týždňami zamestnanci spoločnosti SPP – distribúcia a.s., označili kmene vyše stovky stromov, popod ktoré prechádza plynové potrubie. Plynári argumentujú, že dreviny môžu svojou koreňovou sústavou odtláčať izoláciu na plynovom potrubí, a tým zvýšiť riziko havárie.

VEĽKÉ KAPUŠANY. V meste na juhovýchode Slovenska sú už niekoľko týždňov postriekané sprejmi kmene stromov. Čo tieto značky znamenajú, dlho netušili nielen obyvatelia V. Kapušian, ale ani miestna samospráva.

„Stromy sú označené oranžovou, červenou a zelenou farbou. Cez mestskú políciu sme preverovali aj záznam z kamerového systému, ale nepodarilo sa nám identifikovať osoby, ktoré postriekali stromy,“ povedal zástupca primátora Ferenc Boczán. Dodal, že v meste je označených od 100 do 150 stromov.

Mestský úrad napokon oslovil takmer všetky štátne inštitúcie a spoločnosti a  nakoniec zistil, že stromy označila spoločnosť SPP– distribúcia, a. s.

Ak sa bude rúbať, je to škoda, tvrdia domáci

Najviac stromov je označených v centre mesta na Fábryho ulici pri poliklinike, na Záhradnej ulici,  za mestským úradom ale aj v ďalších uliciach. Postriekané stromy zaregistrovala aj Etela Vajová.

Z@UJIMAVOSTI 4

Pri dopravnej nehode v Budapešti zahynuli dvaja policajti

Description: http://i.sme.sk/cdata/7/76/7632587/30januar2015_snezenie_bratislava_1220380_r1740-r271-st.ir3-_t300.jpgDvaja ľudia zahynuli aj pri čelnej zrážke osobného auta s autobusom v Čechách.

BUDAPEŠŤ/PRAHA. Dvaja maďarskí policajti zahynuli v sobotu nadránom v Budapešti pri dopravnej nehode. Oznámilo to Celoštátne veliteľstvo polície (ORFK) na svojej internetovej stránke.

Havária sa stala v XVIII. budapeštianskom obvode na ceste Üllöi út, kde sa zrazili tri autá, pričom jedno z nich bolo služobné vozidlo polície. Dvaja policajti podľahli zraneniam na mieste nehody. V ďalšom vozidle sa ťažko zranil jeden človek.

Policajti havarovali pri prenasledovaní ďalšieho vodiča, cestu im ale skrížil opitý vodič, ktorý najskôr z miesta nehody ušiel.

Na policajné budovy v Maďarsku vyvesia čierne vlajky, uviedlo ORFK.

Tragicky sa skončila nadránom jazda na maďarských cestách aj ďalším trom ľuďom. Pri obci Bag v Peštianskej župe zhorel vodič v aute, ktoré narazilo do stromu a začalo horieť.

Medzi Kecskemétom a Lajosmizse v Báčsko-malokumánskej župe na štátnej ceste č. 5 zomreli dvaja ľudia po tom, čo ich auto tiež narazilo do stromu. Troch zranených pasažierov previezli záchranári do nemocnice.

Dvaja ľudia v sobotu zahynuli aj pri čelnej zrážke osobného auta s autobusom pri stredočeskej obci Olbramovice, informuje spravodajský server idnes.cz.

Premávka na ceste č. 3 medzi mestom Benešov v Stredočeskom kraji a juhočeským Táborom sa pre haváriu v oboch smeroch zastavila. V aute cestovala vodička a dieťa; obidvaja svojim zraneniam podľahli.

"Krátko po 06.30 h ráno sa zrazil autobus s osobným vozidlom idúcim v protismere pri Tomickom moste. Hasiči vyslobodzovali ženu a dieťa idúce v osobnom vozidle; tí svojim zraneniam podľahli," povedala pre internetové vydanie denníka Mladá fronta DNES policajná hovorkyňa Štěpánka Zatloukalová.

Komunikácia I/3 zostala v oboch smeroch neprejazdná. Policajti začali zaisťovať stopy a vykonávať dokumentáciu.

Šéfovia maďarských pravicových médií odstúpili, nechcú bojovať proti Orbánovi

Description: http://i.sme.sk/cdata/1/76/7631681/img-r729-r137-st.ir3-_t300.jpgMaďarský veľkopodnikateľ sľuboval Orbánovi mediálnu vojnu, šéfredaktori jeho novín však radšej odstúpili.

BUDAPEŠŤ. Šéfovia viacerých pravicových médií patriacich maďarskému mediálnemu magnátovi Lajosovi Simicskovi v piatok odstúpili zo svojich funkcií.

Vo vyhlásení, ktoré v piatok zverejnilo internetové vydanie Magyar Nemzet, sa odstúpivší predstavitelia médií odvolali pri tomto kroku na svoje svedomie, podľa pozorovateľov zrejme nechcú bojovať proti Orbánovi.

Veľkopodnikateľ Simicska bol jedným z najvýznamnejších spojencov vládnej strany Fidesz, jeho vzťah s premiérom Viktorom Orbánom sa však v poslednom čase narušil a vo štvrtok sa vyhrážal Orbánovi "totálnou mediálnou vojnou".

Označil to za zradu

Z funkcie odišiel šéfredaktor denníka Magyar Nemzet a šéf Hír Televízió Gábor Liszkay, šéfredaktor Lánchíd Rádió Ottó Gajdics, šéfredaktor internetového vydania Magyar Nemzet Gábor Élő, zástupca generálneho riaditeľa Hír TV Péter Szikszai a zástupcovia šéfredaktora Magyar Nemzet Péter Csermely a Szabolcs Szerető.

Simicska vo vyjadreniach pre viaceré médiá netajil prekvapenie a abdikáciu označil za zradu. Na adresu premiéra sa vyjadril mimoriadne hrubo.

Avizoval, že z redakcií uvedených médií prepustí všetkých "orbánovcov" a "zajtra ich oboznámi s novou štruktúrou".

Mediálna vojna

V rozhovore pre spravodajský server Origo.hu ešte pred odstúpením predstaviteľov médií v piatok Simicska vyhlásil, že nová rovná reklamná daň, ktorú chce zaviesť Orbánova vláda, by zaťažila jeho mediálne impérium miliardami forintov. Avšak podľa jeho slov nejde o peniaze, ale o princípy.

"Viktor Orbán potrebuje iba jemu lojálne médiá, kritické a nepriateľské médiá preto znemožní," povedal.

Po tom, čo vláda zaviedla progresívnu mediálnu daň, ktorá sa najviac dotkla protivládnej komerčnej televízie RTL Klub s nemeckými vlastníkmi, avizoval Orbánov kabinet rovnú daň, čím by však stúpli daňové povinnosti ostatných médií.

Simicska vo štvrtok ľavicovému denníku Népszava povedal, že mediálna vojna sa môže zmeniť na totálnu vojnu, ak vláda naozaj zavedie rovnú daň v rámci zmierenia s televíziou RTL Klub. Rovnú daň vo výške piatich percent označil veľkopodnikateľ za "ďalší útok na demokraciu".

 

Harvardova univerzita pritvrdila, sex učiteľov a študentov je už tabu

Description: Poslucháči Harvardovej univerzity nesmú mať s prednášajúcimi príliš osobný vzťah.Harvardova univerzita vo štvrtok zverejnila vyhlásenie, v ktorom uvádza, že posilnila predpisy ohľadom pohlavného styku učiteľov s poslucháčmi.

Poslucháči Harvardovej univerzity nesmú mať s prednášajúcimi príliš osobný vzťah.

Harvardova univerzita schválila absolútny zákaz akéhokoľvek sexuálneho vzťahu medzi vyučujúcimi a študentmi. Posilnila tým doterajšie predpisy, ktoré podľa nej neodrážali jej očakávania o vhodnom vzťahu medzi členmi fakulty a jej poslucháčmi, informovala tlačová agentúra AP.

Vo vyhlásení, zverejnenom vo štvrtok, univerzita vysvetlila, že svoje smernice upravila v súlade s americkým federálnym zákonom o občianskych právach, ktorý zakazuje sexuálnu diskrimináciu vo vzdelávaní. Výbor Fakulty umení a vied, ktorý rieši nevhodné sexuálne správanie sa a príslušné postupy, rozhodol, že doterajšia formulácia týkajúca sa "vzťahov na nerovnom základe" nie je dostatočne dôrazná.

"Výbor preto zrevidoval politiku, aby zahŕňala jasný zákaz...," uviedla Harvardova univerzita vo vyhlásení. Harvardova univerzita sídli v Cambridgei neďaleko Bostonu a má 2400 členov fakulty a približne 6700 študentov.

Jej doterajšie smernice zakazovali vyučujúcim mať sexuálny styk so študentmi, ktorých mali priamo na starosti. Upravené predpisy výslovne zakazujú akýkoľvek romantický či pohlavný vzťah medzi vyučujúcimi a študentmi.

Kanadský súd zmenil rozhodnutie, eutanázia bude čoskoro možná

Description: V Kanade povolia eutanáziu pre ťažké zdravotné prípady.Momentálne v Kanade platí zákaz asistovanej samovraždy lekármi pre pacientov s neúnosnými diagnózami. Súd ale svoje rozhodnutie zrušil a bude sa vypracovávať nová legislatíva.

V Kanade povolia eutanáziu pre ťažké zdravotné prípady.

Kanadský najvyšší súd jednohlasne zrušil v piatok zákaz lekármi asistovanej samovraždy pre mentálne zdatných pacientov s nevyliečiteľnými chorobami, argumentujúc tým, že pre dôstojnosť a nezávislosť týchto ľudí je veľmi dôležité, ako sa vyrovnávajú s takýmto stavom. Oznámila to agentúra AP.

Súd tak prehodnotil svoje vlastné rozhodnutie spred 20 rokov, pričom dáva parlamentu rok na vypracovanie novej legislatívy, ktorá uznáva právo plnoletých osôb trpiacich neúnosnými stavmi požiadať o ukončenie svojho života za asistencie lekára.

Kým však daný zákon nebude pripravený, zostane v platnosti aktuálny zákaz. Podľa sudcov zákaz porušuje slobodu a bezpečnosť jednotlivca, ukotvenú v kanadskej ústave. Kým legislatíva nenadobudne platnosť, naďalej bude zakázané poradenstvo, pomoc či nabádanie k samovražde pod trestom 14 rokov väzenia.

"Zákon umožňuje ľuďom v takejto situácii požiadať o utišujúce lieky, odmietnuť umelú výživu, či požiadať o odobratie prístrojov, ktoré udržiavajú životné funkcie. Odopiera však právo na lekársku pomoc pri umieraní," tvrdí súd.

Asistovaná samovražda je legálna vo Švajčiarsku, Nemecku, Albánsku, Kolumbii, Japonsku a amerických štátoch Washington, Nové Mexiko, Oregon, Vermont a Montana. V krajinách Beneluxu majú lekári za prísnych podmienok povolené vykonávať eutanáziu pacientov, ktorých stav je beznádejný, alebo trpia veľkými bolesťami.

 

Brazílska polícia zastrelila 13 mužov, plánovali prepad banky

Brazílska polícia zastrelila 13 mužov, ktorí plánovali prepadnutie banky v meste Salvador na severovýchode krajiny.

O incidente, ktorý sa odohral v piatok, v sobotu informovala agentúra AFP.

„Skupina tridsiatich mužov plánovala vylúpenie banky a začala strieľať, keď sa k nim priblížila polícia, ktorá dostala tip od informátora,“ uviedlo velenie vojenskej polície štátu Bahia. Traja podozriví a jeden policajt pri prestrelke utrpeli zranenia. Polícia potom zabavila nespresnený počet zbraní veľkého kalibru a drogy.

Brazílska polícia je opakovane pod paľbou kritiky za to, že v snahe dostať pod kontrolu násilnú kriminalitu v krajine používa neprimerane tvrdé prostriedky. Podľa bojovníka za ľudské práva Rafaela Custodia má brazílska polícia „bojovnícku mentalitu“.

„Policajtom sa tlieska, keď prinesú mŕtve telá,“ dodal Custodio, právnik skupiny ochrancov ľudských práv Conecta. Podľa jeho slov je potrebné zaviesť rozsiahle reformy, aby polícia prestala s brazílskymi občanmi jednať ako s „potenciálnymi nepriateľmi“.

V roku 2013 brazílska polícia zabila priemerne šesť ľudí denne. V rokoch 2009 až 2013 má podľa dostupných štatistík brazílska polícia na svedomí viac ako 11 000 mŕtvych – rovnaký počet, ako zabila polícia v USA za posledných tridsať rokov.

Požiar v čínskej tržnici zabil najmenej 17 ľudí

Description: Čína, oheň, požiar, plamene, tržnica, mŕtviPredstavitelia juhočínskej provincie Kuang-tung v piatok informovali o ničivom požiari, ktorý zachvátil jednu z tamojších tržníc, pričom si vyžiadal najmenej 17 mŕtvych a deväť zranených vrátane jedného hasiča.

Požiar v čínskej tržnici.

Podľa vyhlásenia odboru propagandy pobočky čínskej komunistickej strany v okrese Chuej-tung oheň vznikol vo štvrtok popoludní na štvrtom poschodí budovy a pod kontrolu sa ho podarilo dostať až počas noci.

Štátna televízna stanica CCTV informovala, že ako prvé skončilo v plameňoch kino, ktorého dekorácia bola z horľavého materiálu obsahujúceho jedovaté látky. V súvislosti s tragédiou podľa nej v okrese zadržali deviatich ľudí. Príčina vzniku požiaru zatiaľ nie je známa.

 

 

Muž chcel 18 m hlbokú pivnicu: Kopal, kopal a potom sa stalo niečo strašné!

Description: Chcel pivnicu, teraz nemá ničChcel pivnicu, teraz nemá nič

PEKING - Muž z Pekingu sa svojvoľne rozhodol, že pod svojím domom vykope osemnásť metrov hlbokú pivnicu. Dopadlo to ale katastrofálne. Výsledkom jeho práce bolo totiž to, že sa zrútili štyri domy v okolí vrátane toho jeho.

Čínsky podnikateľ a zákonodarca Li Baojun si v apríli 2010 kúpil dom. Vlani ho začal na základe povolenia od Pekingskej mestskej komisie územného plánovania renovovať. Povolenie sa však nevzťahovalo na vykopanie podzemia.

To ale mužovi vôbec neprekážalo, pivnicu chcel mať jednoducho stoj čo stoj. Keď si to všimli susedia, žiadali ho, aby prestal. On ale pokračoval v prácach. Jeh nezodpovedné konanie si minulý týždeň vyžiadalo krutú daň. Dom sa totiž pod vplyvom výkopov zrútil a okrem neho ďalšie štyri a i časť cesty. Po Liovej vile ostala desaťmetrová jama, ktorú medzičasom zaliali cementom.

Description: Muž chcel 18 m

Description: Muž chcel 18 m

V poškodených domoch bývalo dokopy pätnásť ľudí, ktorých teraz museli úrady dočasne ubytovať v hoteloch, dokým sa nenájde iné náhradné riešenie. Ako a či vôbec bude potrestaný vinník, čínske médiá neinformovali.

Sopka začala chrliť popol: Evakuovali stovky ľudí, zatvorili medzinárodné letisko

Description: Sopka Fuego chrlí popolSopka Fuego chrlí popol

GUATEMALA - Guatemalská sopka Fuego začala v sobotu chrliť do vzduchu čierny popol a kamene, čo vyvolalo evakuáciu asi stovky obyvateľov ako aj zatvorenie medzinárodného letiska v hlavnom meste Guatemala. Informoval o tom prezident Otto Pérez.

Vulkán sa nachádza asi 40 kilometrov od metropoly. Pracovníci letiska momentálne pracujú na vyčistení pristávacích dráh od popola a zrušených tak bolo niekoľko letov. Podľa úradov je množstvo napadaného popola malé, napriek tomu však vyzvali obyvateľov, aby sa skryli a používali masky alebo vlhké látky a zabránili tak vdychovaniu nebezpečných škodlivín. Predpokladá sa, že v priebehu nedele opäť otvoria. V septembri 2012 úrady evakuovali tisíce ľudí z ohrozenej oblasti po tom, čo vulkán Fuego začal chrliť lávu a popol.

Žena takmer dostala infarkt! Toto v konzerve s tuniakom nečakala

Nie je nič horšie, ako keď v jedle objavíte niečo, čo tam vôbec nepatrí. Ešte horšie ale je, ak na vás z konzervy žmurká nečakaná kreatúra!

Description: Malé čudo si hovelo v konzerve s tuniakom.

Malé čudo si hovelo v konzerve s tuniakom.

Angličanka Zoe Butler na túto konzervu s tuniakom nikdy nezabudne. Pôvodne z nej chcela pripraviť jedlo pre svoje deti. Keď ju však otvorila, zažila šok, aký si dovtedy nevedela predstaviť.

Spomedzi kúskov tuniaka na ňu totiž niečo zažmurkalo. Hoci bolo zvieratko veľké asi len jeden centimeter, jeho prítomnosť stačila na vyvolanie paniky.

Zoe malé stvorenie odfotila a zvieratko poslala do firmy, ktorá konzervy vyrába. Podľa jej odkazu mali dávať do budúcnosti lepší pozor pri svojej práci.

Výrobca sám bol zmätený z toho, o akého nevítaného hosťa vlastne ide. Neskôr sa ale podarilo zistiť, že to bol nedospelý krab, ktorý prišiel o niektoré končatiny pri výrobnom procese. Podľa hovorkyne nebol vôbec nebezpečný.

ZE NEMBOL NEBEZPEČNÝ MALE RAKY MOZU OBSAHOVAŤ PARAZITY!!!

 

Mobily dostanú nové ochranné sklá. Tvrdé ako zafír

Description: smartfón, kladivo, displej, zafír, Gorilla Glass, mobil, telefónUž čoskoro sa na trhu objavia smatrfóny, ktorých displej odolá nie len pádom a nešetrnému zaobchádzaniu, ale aj škrabancom. Spoločnosť Corning vyvinula nový typ skla, ktorý sa vlastnosťami približuje zafíru, no je rovnako odolný ako sklá Gorilla Glass.

Väčšína výrobcov v súčasnosti považuje ochranu displeja za samozrejmosť. Využívajú pri tom rôzne typy krycích materiálov, ktoré zvyšujú odolnosť displeja pri páde, prípadne majú za úlohu ochrániť ho pred poškriabaním. Najznámejším výrobcom ochranných skiel pre mobilné zariadenia je spoločnosť Corning, ktorej zákazníkmi sú napríklad Apple, Samsung, HTC alebo Motorola. Spoločnosť v týchto dňoch oznámila, že vyvinula nový kompozitný materiál, ktorý svojimi vlastnosťami vychádza zo skiel Gorilla Glass a navyše disponuje zvýšenou ochranou proti poškriabaniu.

Displej smartfónov mal chrániť zafír. Nebol ale dostatočne odolný

Sklá Gorilla Glass, ktoré chránia displej iPhonu 6, Samsungu Galaxy Note Edge alebo Note 4, sú mimoriadne odolné a odolať by mali údajne aj pádom z výšky viac ako jeden meter. Poradia si aj s bežnými škrabancami, no nie sú natoľko tvrdé, aby dokázali odolať menej šetrnému zaobchádzaniu. Za ich nástupcu bol preto dlhšiu dobu považovaný zafír, ktorý využívajú výrobcovia luxusných hodiniek. Ako sa ale neskôr ukázalo, spoločnosť GT Advanced Technologies, s ktorou Apple uzatvoril exkluzívnu dohodu o spolupráci, nebola schopná vyrobiť odolné sklo s vlastnosťami tohto materiálu. Umelý zafír bol na jednej strane síce odolný voči poškriabaniu, na strane druhej bol ale mimoriadne krehký, čo znemožnilo jeho použitie v smartfónoch iPhone 6 a 6 Plus.

Nový typ ochranného skla odolá škrabancom aj pádom

Spoločnosť Corning vývoj nového typu odolného skla zastrašila v projekte Phire. „Ako sme uviedli koncom minulého roka, zafír dokáže veľmi dobre odolať škrabancom, no nie pádom. Preto sme vytvorili produkt, ktorý ponúka rovnaké vlastnosti proti poškodeniu a pádom ako Gorilla Glass 4 s odolnosťou podobnou zafíru,“ uviedol šéf Corning Glass Technologies, James Clapping.

Očakáva sa, že Corning dokáže vďaka vylepšeniu vlastností skla Gorilla Glass uspokojiť dopyt väčšiny náročných zákazníkov, na čele s Apple. Za hnací motor inovácie analytici považujú práve spoločnosť Apple, ktorá medzičasom investovala stovky miliónov dolárov do vývoja zafírového skla. Keďže ale táto ambícia skončila pre firmu neúspechom, Corning na vzniknutý impulz zareagoval, vďaka čomu si zrejme Apple ako kľúčového zákazníka aj naďalej udrží. Nové sklá odolné voči poškriabaniu budú mať výrobcovia telefónov k dispozícii ešte v priebehu tohto roka.

Spôsobujú mobilné telefóny nádory na mozgu? Pravda vás bude šokovať!

Description: http://androidportal.zoznam.sk/wp-content/uploads/2015/02/07/telefonovanie-640x457.jpgPoznáte starú známu “pravdu” o tom, že telefóny spôsobujú nádory na mozgu? Nikto z nás to však veľmi nerieši. O tom svedčí aj fakt, že viac obyvateľov Zeme má prístup k telefónu, ako k splachovaciemu záchodu. Je však na tomto populárnom fakte niečo pravdy? 

Ako na to?

Spôsoby sú v podstate dva. Každému pravdepodobne okamžite napadne sledovanie ľudí, ktorí používajú mobily. Iste, to by raz a navždy odstránilo všetky nejasnosti. Nie je to však také jednoduché. Nádory na mozgu sú totiž neuveriteľne zriedkavé. Dostane ich približne jeden z 33 000 ľudí. Vedecká štúdia využívajúca metódu pozorovania dobrovoľníkov by musela sledovať desiatky miliónov ľudí, čo je samozrejme nemysliteľné. Navyše, kto dnes nepoužíva mobil? Na svete je viac aktívnych telefónov, ako ľudí. Porovnávať teda skupiny, z ktorých jedna mobily používa a druhá nie, v žiadnom prípade neprichádza do úvahy. Aj keby sme nakoniec našli dostatok dobrovoľníkov, treba si uvedomiť, že obe strany budú vystavené rôznemu množstvu karcinogénov. Výsledky štúdie teda nemôžu byť relevantné.

Tak ale naozaj, ako na to?

Sledovať milióny ľudí a čakať, či náhodou niekto nezomrie na nádor na mozgu je naozaj neefektívne. Existuje však aj iná metóda. Arabské príslovie hovorí, “Keď neprišla hora k Mohamedovi, musel ísť Mohamed k hore.” Prečo nie? Povedali si vedci vo Švédsku a zašli do nemocnice, kde vyspovedali ľudí, u ktorých už mozgový tumor objavili. Výsledky potom porovnali s kontrolnou skupinou, ktorá mobilné telefóny používala iba minimálne.

Nakoniec objavili smutnú spojitosť medzi používaním mobilov s vznikom nádorových ochorení. V štúdii sa uvádza, že používatelia mobilných telefónov majú až o 30% vyššiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny mozgu. Navyše, po 25 rokoch sa toto číslo nebezpečne zvýši a pravdepodobnosť vzniku nádorov je až trojnásobná.

Jedna štúdia nič neznamená

Stopárov sprievodca Galaxiou však jasne hovorí, “Neprepadajte panike!” Jedna štúdia ešte nič neznamená. Navyše, je celkom pochybná. Fakt, že smartfóny spôsobujú rakovinu veľmi nedáva zmysel, pretože radiácia, ktorú emitujú, je neionizujúca. To znamená, že nemá dostatočnú energiu na odtrhnutie elektrónu z atómu a následné poškodenie DNA bunky. Radiácia z telefónov sa podobá žiareniu mikrovlniek. Dĺžka ich vlnenia je približne 15 cm, takže logicky vzaté, počas telefonovania sa nám začne variť mozog. Však? Nie. Množstvo energie v mikrovlnkách je totiž približne tisíckrát väčšie, ako to, ktoré vyžarujú naši malí spoločníci. Našťastie.

Dobre, telefóny spôsobujúce nádory na mozgu teda nedávajú zmysel. Čo však tá švédska štúdia? Nuž, jej zásadná slabina je v tom, že ľudia neboli pod dlhodobým vedeckým dohľadom. Informácie, ako veľa v posledných rokoch telefonovali, vychádzali iba z ich subjektívneho pocitu. Tieto údaje teda nemôžeme brať vážne. Ľudia zvyknú preháňať. Ak im doktori zistia tumor na mozgu, spomenú si na všetko, čo by ho mohlo spôsobiť. Používanie mobilov určite nie je výnimkou.

Švédska štúdia teda nemusí byť metodologicky správna. V prospech telefonovania hovorí aj dánska štúdia, ktorá použila v podstate celú dánsku populáciu a dáta brala od mobilných operátorov. Medzi používaním mobilov a vznikom nádorov na mozgu však nenašla žiadnu súvislosť.

Štatistiky neoklamete

Nakoniec, asi najlepším argumentom sú štatistiky výskytu nádorov na mozgu vo svete. S nástupom mobilných telefónov by tieto čísla mali stúpať. Nič podobné sa však nestalo. Tumory má momentálne približne rovnaké percento ľudí, ako pred desiatimi, dvadsiatimi, či päťdesiatimi rokmi. Nateraz sa teda svojho miláčika vzdávať nemusíte. Nepreháňajte to s ním však, lebo si pokazíte oči.

 

Zákazníčka v Tescu nevedela, či sa má smiať alebo plakať: Požiadavka predavačky ju totálne odrovnala!

Description: Ovocie dostupné len od 18 rokov?Žiadosť o občiansky preukaz zákazníčku prekvapila.

Keď sa žena vybrala na nákup ovocia do Tesca, vôbec jej nenapadlo, že sa stretne s veľmi zvláštnou požiadavkou.

Angličanka Kate Lancaster (37) z Plymouthu sa vybrala do Tesca nakúpiť ovocie. Keď sa s melónom a hroznom v košíku priblížila k pokladni, čakalo ju prekvapenie. Obsluha pokladne si od Kate vypýtala občiansky preukaz, pretože ovocie by vraj mohlo vykvasiť na alkohol.

Ovocie dostupné len od 18 rokov?

Kate, stále šokovaná nečakanou otázkou, nemohla uveriť tomu, čo sa stalo. O svoj zážitok sa podelila v príspevku na internete a adresovala ho priamo Tescu: „Nakupovala som u vás a vyskytol sa problém s ovocím, pri ktorom bola požiadavka na preukázanie sa občianskym preukazom.“

Zástupcovia Tesca sa neskôr o incidente vyjadrili, že to bol pokus o vtip a žiadne podobné žiadosti o preukázanie sa občianskym preukazom sa nebudú v prípade nákupu ovocia viac konať. Ako ospravedlnenie Tesco poslalo Kate košík plný ovocia s sľúbilo, že dohliadne na preškolenie celého personálu.

Dánsky pivovar Carlsberg vyvíja novinku: Pivo chcú predávať v papierových fľašiach

Description: Dánsky pivovar Carlsberg vyvíja novinku: Pivo chcú predávať v papierových fľašiachPivo Carlsberg bude čoskoro dostupné aj v "papierových" fľaškách

Dánsky pivovar Carlsberg bude v neďalekej budúcnosti ponúkať spotrebiteľom zlatý mok aj v "papierových" fľaškách. Informuje o tom český portál iDnes.

Carlsberg ako prvý na svete vyvíja biologicky rozložiteľnú fľašu na tekutiny. Bude z dreveného vlákna alebo kartónu podobného obalu na vajcia. Fľašky budú neprehľadné, nerozbitné, s viditeľnou štruktúrou vlákna a oveľa ľahšie ako sklené.

Novinku sa chystá predstaviť verejnosti o tri roky. Vývoj papierovej fľaše bude stáť asi 10 miliónov dánskych korún (1,34 milióna eur). Podstatnú časť financií na vývoj obalu poskytne dánsky štátny inovačný fond.

Vrchný sládok pražského pivovaru Staropramen Zdeněk Lux uviedol, že teraz používané obaly na pivo, teda sklené fľašky, plechovky a PET fľašky majú svoje opodstatnenie a roky sa vyvíjali s cieľom, aby zachovali pivu jeho vlastnosti.

Aj jednotka v českom pivovarníctve, Plzeňský Prazdroj, hodnotí možnosť rozšírenia novinky skepticky.

Osýpky, záškrt, mumps: Nákazlivé choroby sa vracajú pre zníženie zaočkovanosti

Description: Osýpky, záškrt, mumps: Nákazlivé choroby sa vracajú pre zníženie zaočkovanostiVo Francúzsku, v Nemecku, Taliansku a Španielsku zápasia s osýpkami, záškrt zabíjal na Ukrajine, mumps vyčíňa na Slovensku. Nákazlivé choroby, ktoré na dlhé roky takmer úplne vymizli, sú späť.

Šestnásťročná Nastasia presne pred rokom dostala osýpky a upadla do kómy. Mladé dievča, ktoré žije vo Valence v juhovýchodnom Francúzsku, sa náhle začalo sťažovať na bolesť v krku, vysypalo sa červenou vyrážkou a malo vysokú horúčku. Po týždni, keď sa tínedžerke teplota vyšplhala na 41 °C, musela byť hospitalizovaná a diagnostikovali jej encefalitídu. Nastasia bola v kóme 12 dní. A štyri mesiace trvalo, kým sa z ťažkého stavu ako-tak dostala. „Bola som úplne ochrnutá a mesiac som musela rehabilitovať, kým som sa postavila na nohy. Týždeň som nemohla vôbec hovoriť,“ spomína pre server euronews.com. „Ešte stále mám pre ochrnutie problémy s močením. Nemám žiadne svaly a hmotnosť mi klesla z pôvodných 50 kilogramov na 39.“ Štvorročná Rachel si priniesla osýpky z detskej oslavy, kam prišlo dieťa s touto chorobou. Dostala zápal pľúc a ťažký zápal stredného ucha, dnes má vážne celoživotné poškodenie sluchu.

Koniec povinnosti

Nastasia a Rachel patria medzi mnohé obete osýpok, ktoré už niekoľko rokov opäť útočia v Európe. Toto veľmi nákazlivé ochorenie môže viesť k vážnym komplikáciám, akými sú zápal stredného ucha, zápal pľúc, mozgových blán, mozgu či neurologické postihnutie. V roku 2011 sa v Európe nakazilo osýpkami 30-tisíc ľudí. Bol to rovnaký počet ako predošlý rok a štyrikrát viac než v roku 2009.

Na komplikácie osýpok zomrelo 8 pacientov, z toho šesť vo Francúzsku, kde je situácia najhoršia. Deväťdesiat percent európskych prípadov bolo hlásených v piatich krajinách – vo Francúzsku, v Taliansku, Rumunsku, Španielsku a Nemecku. Väčšina prípadov bola zaznamenaná u nezaočkovaných alebo nedostatočne zaočkovaných ľudí. Nastasia ani Rachel očkované neboli, lebo ich rodičia rozhodli, že ich proti osýpkam očkovať nedajú.

Osýpky opäť útočia v Európe.

Vo Francúzsku sa povinne očkuje len proti štyrom chorobám: záškrtu, tetanu, detskej obrne a žltej zimnici. Odporúča sa tiež očkovať proti čiernemu kašľu, rubeole, osýpkam, mumpsu, ovčím kiahňam, pneumokokom a meningokoku typu C. Tieto očkovania boli povinné do roku 1998, odvtedy sú nepovinné, rovnako ako v Nemecku. Tam v roku 2006 ochorelo len vo Vestfálsku na osýpky 1 400 ľudí a 160 bolo hospitalizovaných s vážnymi komplikáciami ochorenia. Podľa Ola Wichmanna, ktorý vedie oddelenie imunizácie na Kochovom inštitúte, sa vakcína MMR proti osýpkam, mumpsu a rubeole stala „obeťou“ svojho vlastného úspechu. „Pred 30 či 40 rokmi sme mali toľko prípadov osýpok, že každý poznal niekoho, kto ich mal. A nielen ľudí s normálnym, ale aj ťažkým priebehom. Dnes sa už s osýpkami nestretneme a ľudia zabúdajú, aké vážne následky môžu mať,“ tvrdí.

 

Mladú ženu sexuálne napadol zvrhlík: Polícii predložila krvavý dôkaz o jeho vine!

Description: Mladú ženu sexuálne napadol zvrhlík: Polícii predložila krvavý dôkaz o jeho vine!Adele sa podarilo zvrhlíka usvedčiť.

Pred 10 rokmi ju znásilnil muž, ale neexistovalo dosť dôkazov pre jeho odsúdenie. Tentokrát si dala žena záležať na tom, aby útočník trestu neušiel.

Adele Barber (29) z anglického Dunstable vzala spravodlivosť do vlastných rúk. Keď ju napadol Ferdinand Manila (28), odhryzla mu jazyk, aby mala DNA ako dôkaz.

Adele zobrala odvahu a prvýkrát od pokusu o znásilnenie, ktorý sa odohral v v roku 2014, o desivom útoku prehovorila. "Bolo ešte len päť hodín popoludní, bolo denné svetlo a ja som išla domov z prehliadky od doktora. Nemyslela som si, že sa niečo môže stať," vyhlásila Adele v rannej relácii This Morning. "Chlap ma minul na chodníku v aleji. Potom som počula kroky, ako beží za mnou a potom ma pritisol k stene," opisuje Adele. Násilník ju začal ohmatávať a pokúšať sa ju s vyplazeným jazykom pobozkať. A to bola chyba, na ktorú doplatil.

Aj keď je to šokujúce, nebolo to prvýkrát, čo bola Adele napadnutá. Mladá mamička sa stala terčom sexuálneho útoku už pred 10 rokmi, ale vtedy obžalovaný unikol trestu, pretože k jeho odsúdeniu nebol dostatok dôkazov. Tentokrát sa ale Adele zaprisahala, že tohto muža predvedie pred spravodlivosť. Zahryzla sa do Manilovho jazyka. "Chcela som získať jeho DNA a spôsobiť mu bolesť. Nemyslela som si, že mu odhryznem jazyk," dodala odvážna žena, ktorá skutočne násilníkovi odhryzla špičku jazyka. "Keď som sa zahryzla a spôsobila mu utrpenie, užíval si to," vypovedala Adele.

"Vedela som, že to nie je v poriadku, ale bola som vytrvalá a striasla som ho zo seba," dodala. Keď bola voľná a Manila pľul krv z úst, vzala nohy na plecia. Bohužiaľ mala rozbitý telefón, a tak musela s odhryznutým jazykom dobehnúť až domov, kde zalarmovala políciu. A oplatilo sa. Manila bol neskôr chytený a odsúdený za tri pokusy o znásilnenie. Odhryznutý jazyk pritom poslúžil na súde ako nevyvrátiteľný dôkaz.

Jasle len s očkovaním

Vo Francúzsku hrozí podľa zákona o zdravotnej starostlivosti za odmietnutie povinného očkovania až šesť mesiacov väzenia či pokuta 3 750 eur, len málokto sa preto odhodlá odmietnuť ho. Navyše, bez potvrdenia o povinnom očkovaní dieťa nevezmú do jaslí, škôlky ani školy. Napriek tomu sa vlani našiel jeden pár, ktorý svoje dieťa nedal zaočkovať a dnes je ich prípad pred Najvyšším súdom. Ako dopadne, sa zatiaľ nevie, obvinili ich totiž na základe paragrafu Trestného zákona o „ohrození zdravia, bezpečnosti, morálky a vzdelania dieťaťa“, za čo im hrozia vyššie tresty aj pokuta až do výšky 30-tisíc eur. „Sloboda jedného sa končí tam, kde sa začína ochrana verejného zdravia celej populácie,“ vyhlásila na túto tému ministerka zdravia Marisol Touraine s tým, že vakcinácia je najúčinnejšia metóda, ako zabrániť vzniku epidémií.

Vo Francúzsku nezaočkované dieťa nevezmú do školy.

Podľa poslednej epidemiologickej správy o stave vo Francúzsku choroby, ktoré sa neočkujú povinne, sa vracajú a generácia dnešných adolescentov a mladších sa nimi ľahko nakazí, ak ich rodičia očkovať nedali. Napriek tomu, že sú tieto očkovania nepovinné, podľa štatistík ich má 84 % francúzskych detí. To však na vymiznutie ochorenia nestačí.

Kolektívna imunita

Na to, aby bola pred ochorením chránená celá populácia a choroba sa nemohla šíriť, je nutná aspoň 95-percentná zaočkovanosť obyvateľstva. „Ak je zaočkovaných 95 % obyvateľstva, chránených je aj zvyšných 5 %, ktoré z nejakého dôvodu zaočkované byť nemôžu – napríklad novorodenci či ľudia s nedostatočnou imunitou. Vedci to označujú termínom kolektívna imunita (herd immunity). Keď je 95 % populácie zaočkovaných dvomi dávkami vakcíny, nemôže vírus cirkulovať,“ vysvetľuje Pier Luigi Lopaco, ktorý stojí na čele Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Skutočnosťou však zostáva, že ani po riadnom očkovaní nemožno počítať so 100-percentnou ochranou jedinca proti danej infekcii. „Typickým príkladom je vakcína proti čiernemu kašľu, ktorej efektivita je okolo 95 %, 5 % očkovaných teda nie je chránených. Ak je zaočkovanosť vyššia než 95 %, logicky ochorie viac očkovaných ako neočkovaných, čo býva obľúbeným argumentom odporcov očkovania. Argumenty o práve na slobodné rozhodnutie rodičov neočkovať svoje dieťa je teda treba konfrontovať so situáciou, keď napríklad dieťa riadne zaočkované, patriace do skupiny tých 5 %, sa nakazí komplikovaným čiernym kašľom od dieťaťa, ktorého rodičia odmietli očkovanie, vrátane možných komplikácií s trvalými následkami,“ hovorí český profesor pediatrie MUDr. Jan Janda.

 

Myslite na svoje oči, pokožku aj zdravie: Zvlhčujte vzduch podľa našich rád

Description: http://plnielanu.zoznam.sk/c/3652/pic/6/2/8/4/zvlhcovanie-vzduchu-ma-svoj-zmysel-7771.jpgZimné obdobie je spojené s vykurovaním a zriedkavejším vetraním. Preto niet divu, že v mnohých domácnostiach je vzduch suchší, ako by mal byť. Tento fakt sa podpisuje na celkovej forme človeka. Zistite, aká má byť optimálna vlhkosť vzduchu aj prečo a ako ju treba dosiahnuť.

Suchý vzduch nabúra zdravie aj peňaženku

Pokožka je suchšia, oči sa rýchlejšie unavia a môžu páliť, sliznice sa stávajú náchylnejšími na rôzne ochorenia – aj to sú dôsledky suchého vzduchu v miestnosti. Zároveň môžete mať pocit, že hoci kúrite naplno, stále je v byte akási zima. Suchý vzduch je totiž na pocit chladnejší ako vlhký. Takže ním nepriamo ohrozujete nielen svoje zdravie a pohodu, ale aj obsah svojej peňaženky.

Vlhkomer sa vyplatí

Ideálna vlhkosť vzduchu sa pohybuje v rozmedzí od 40 do 55 percent. Ani s vlhkosťou to netreba preháňať, pretože teplý a priveľmi vlhký vzduch je ideálnou živnou pôdou pre baktérie a plesne. Preto sa ho snažte udržať v danom rozmedzí. Ideálne je, ak máte doma vlhkomer či meteostanicu, vďaka ktorej zistíte hodnoty u vás doma.

Zvlhčujte efektívne

Pomôžu radiátory

Zaveste na radiátory nádoby na zvlhčovanie vzduchu plné vody. Vodu pravidelne meňte, aby sa v nádobe nevytvorili plesne. Ak sa vám ich nechce kupovať, dajte k radiátorom misky plné vody. Aj tie trochu pomôžu.

Vlhká bielizeň sa hodí

K vlhkejšiemu vzduchu vám pomôžu aj mokré uteráky na radiátore, ideálne bielej alebo svetlej farby. Keď ste práve doprali, máte problém vyriešený – nechajte bielizeň usušiť na radiátoroch.

Po kúpaní či sprchovaní...

Nevypúšťajte hneď vaňu, naopak, nechajte ju ešte aspoň hodinku-dve plnú. Z väčšej plochy sa vyparí viac vzduchu. Je po sprchovaní váš kút plný pary? Skvelé. Otvorte na ňom dvere a nechajte otvorené aj dvere na kúpeľni, najmä v menších bytoch aj takýto detail pomôže k vlhkejšiemu vzduchu.

Rastliny vám prospejú

NASA a ALCA (Associated Landscape Contractors of America) dva roky skúmali 19 druhov rastlín, aby zistili, ktoré z nich najlepšie prečisťujú a zvlhčujú vzduch. Ideálna na tento účel je palma Areca – jeden a pol metrová rastlina za jeden deň odparí celý liter vody. Jej výhodou je, že ako tropická rastlina nie je náročná na svetlo a tak ju môžete umiestniť aj na tmavšie miesta. Ani iné rastliny však nezatracujte, najmä ak im dostatočne zvlhčujete listy.

Zvlhčovač vzduchu

Dostať ho môžete už od približne 20 eur, tie najdrahšie stoja vyše 100 eur. Záleží na tom, čo od neho očakávate – aj tie lacnejšie však majú väčšinu základných fukcií, takže sa nerozhodujte len podľa ceny. Ak zvlhčovač chcete používať aj počas noci, zistite, či je jeho chod dostatočne tichý. Niektoré majú aj možnosť programovania vopred alebo nastavenie požadovanej vlhkosti v miestnosti. Väčšina z nich sa automaticky vypne, keď sa voda vyparí. Dôležitým parametrom je aj veľkosť miestnosti, ktorú dokáže prístroj zvlhčiť a potešia aj zabudované filtre proti usadzovaniu vodného kameňa. Výhodou je, že ich môžete využiť aj na aromaterapiu. Nie každému sa však môže pozdávať ich dizajn, ktorý nezapadne do každého interiéru.

Romantická či moderná fontánka

Je nielen praktickým, ale aj veľmi estetickým riešením – dokáže oživiť priestor a vytvoriť atmosféru, upokojiť a odohnať stres. Finančne však ide o najnáročnejšiu možnosť.

V roku 1955 sa v Paríži na povinnú vakcínu stálo v takomto rade.

Katastrofálnym príkladom epidémie po poklese zaočkovanosti bola podľa neho epidémia záškrtu v štátoch bývalého Sovietskeho zväzu, najmä na Ukrajine. „Odporcovia očkovania tam šírili informáciu, že trivakcína záškrt – tetanus – čierny kašeľ spôsobuje leukémiu. Výsledkom bol pokles zaočkovanosti pod 30 % a najväčšia epidémia záškrtu v povojnovom období. Jeho výskyt dosiahol úroveň rozvojových krajín a tisíce ľudí zomreli. Chorobu ukrajinskí robotníci priniesli aj do Česka, tu sa však vďaka kolektívnej imunite našťastie nerozšírila.“

Tvrdšie postihy?

České ministerstvo zdravotníctva chystá tvrdšie postihy pre rodičov aj lekárov, ktorí nezaočkujú deti. Podľa pripravovanej novely zákona o ochrane verejného zdravia rodičom hrozí pokuta až do výšky 10-tisíc českých korún (360 eur), lekárom, ktorí nezaočkujú dieťa, až do výšky troch miliónov (108-tisíc eur). Nejde však o lekárov, ktorí by dieťa nezaočkovali preto, že ich rodič to odmieta. Naopak, ide o tých, ktorí by sami odmietli dieťa napriek žiadosti rodiča zaočkovať, a tiež takých, ktorí neohlásia rodičov, ktorí dieťa nezaočkovali. Pokuta pol milióna českých korún (18-tisíc eur) zas hrozí škôlkam a iným detským zariadeniam, ktoré prijmú do kolektívu nezaočkované dieťa. Mnohým sa pokuty zdajú privysoké a momentálne o novele prebieha v susednom Česku diskusia. Na Slovensku platia pri odmietnutí povinného očkovania sankcie podľa zákona 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravotníctva. Rodičom, ktorí s dieťaťom neprídu na povinné očkovanie, hrozí pokuta do výšky 99 alebo až 331 eur.

V rozvojových krajinách sa na záškrt umiera aj dnes.

Nulový výskyt

Slovenský systém očkovania s viac ako 98-percentnou zaočkovanosťou detskej populácie a elimináciou väčšiny detských infekčných ochorení patrí medzi špičkové v celosvetovom hodnotení. Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva SR sa v posledných piatich rokoch u nás nevyskytol ani jediný prípad rubeoly, záškrtu či detskej obrny. S nulovým výskytom sa nám vyhla aj epidémia osýpok sužujúca krajiny EÚ s nepovinným očkovaním tohto ochorenia. Výskyt čierneho kašľa v posledných piatich rokoch vzrástol a pohybuje sa v rozmedzí 936 – 1 123 prípadov. Okrem detí sú zasiahnutí aj tínedžeri a dospelí ľudia. Dôvodom je podľa lekárov kratšia ochranná lehota podávanej vakcíny v posledných dvadsiatich rokoch. Tá bola upravená tak, aby sa znížili prípadné komplikácie po zaočkovaní, a preto namiesto 3 000 antigénov, protilátok, ich obsahuje len 2 až 5. V súčasnosti sa preto vo veku 13 rokov odporúča pridať ďalšiu dávku očkovania, čím sa ochrana dostatočne predĺži. Pediatrov však znepokojila epidémia mumpsu na východe Slovenska.

Mumps v osadách

V roku 2014 ochorelo na mups na Slovensku 1 559 ľudí. Oproti 2 prípadom v roku 2010 je to takmer osemstonásobné zvýšenie! Vysoký výskyt bol najmä v rómskych komunitách s nízkym hygienickým štandardom. Medzi chorými bolo mnoho detí mladších, než je vek určený na povinné očkovanie (14 – 17 mesiacov). V niekoľkých prípadoch nebolo dostatočne zdokumentované, našli sa však aj jedinci aspoň s jednou či dokonca obomi dávkami očkovania.

Najmä na východnom Slovensku sa v rómskych osadách začal šíriť mumps.

Vakcína proti mumpsu poskytuje podľa štúdií asi 85-percentnú ochranu. Mumps je akútny vírusový zápal slinných žliaz, ktorý sa prejavuje únavou, horúčkou a bolesťami hlavy. Môže sa však skomplikovať nehnisavým zápalom mozgových blán, podráždením pankreasu a zápalom semenníkov u chlapcov. Človek, ktorý sa dostane do kontaktu s vírusom mumpsu a je náchylný na ochorenie, môže ochorieť aj po zaočkovaní, má to však mierny priebeh. Mumps sa šíri vzduchom a chorý by mal byť izolovaný aspoň počas dvoch týždňov, čo sa v rómskych osadách absolútne nedodržiavalo. V 26 prípadoch boli zaznamenané komplikácie v podobe meningitídy (22 prípadov), zápalu pankreasu (3 prípady) a zápalu semenníkov (1 prípad). Infekčné choroby sú teda plošným očkovaním účinne potlačené, úplne však očividne nezmizli. Epidémie, ktoré sa objavujú pri poklese očkovania, sú podľa lekárov hmatateľnou hrozbou pre ľudí so zníženou imunitou a pre nezaočkované deti. Tým môže ísť pri infekčných ochoreniach bez vakcinácie o život.

 

Fašiangové zabíjačkové špeciality

Description: pečené prasiatko, zabíjačka, FašiangyFašiangy sa ešte neskončili a zabíjačky sú v plnom prúde. Čo počas nich môžete ochutnať?

Chrumkavé pečené prasiatko pripravíte aj v domácej kuchyni.

Labužnícky chvostík

Obľúbenou zabíjačkovou špecialitou je bravčový chvostík, ktorý obsahuje menšie svaly a veľký podiel kostí či kože. Často sa pripravuje na okamžitú spotrebu, a to buď bez krížovej kosti alebo s ňou, a to pečený alebo varený. Niekedy sa chvostík aj údi a potom sa podáva s chrenom.

Zaváranie klobásy

Domáce klobásy bez priemyselných konzervačných prísad sa kazia rýchlejšie ako tie z obchodu. Klasickou konzervačnou metódou je údenie, ale do chladničky sa klobásy tiež vždy nezmestia. Preto je užitočnou metódou bežné zaváranie klobás – buď v slanom náleve, alebo v masovom vývare. Treba skúsiť aj trochu starší postup – zaváranie do masti.

Drevo na údenie

Najvhodnejšie drevo na údenie je zaručene tvrdé drevo, z buka, duba, javora, ale aj z ovocných stromov – čerešne či slivky. Špecialitou niekedy bývajú používané zmesi driev s prídavkom borievky, vresu, aromatických bylín. Úplne nevhodné na údenie mäsa je mäkké ihličnaté drevo.

Vareškovo pečené prasiatko

Potrebujeme:

jedno malé prasiatko, 300 g údenej slaniny, 1 l piva, zemiaky

Postup:

1. Celé prasiatko dôkladne umyjeme v studenej vode a dosucha utrieme čistou utierkou. Zvnútra prasiatko dobre osolíme, okoreníme majoránom, tymianom, rascou a oreganom

2. Celé prasiatko položíme na pekáč a potrieme slaninou namočenou v pive. Pečieme v rúre asi 3 hodiny do chrumkava.

3. Počas pečenia kožku stále potierame výpekom a občas prelievame pivom. Hotové upečené prasiatko podávame s opečenými zemiakmi.

Zdravé tuky, bez ktorých si postavu nevyformujete!

Description: zdravé tuky, avokádo, olivy, orechy, semená tekviceZbaviť sa tukov je najčastejšia ženská chyba, pre ktorú sa k štíhlej a sexi postave nedopracujú. Telo tuky potrebuje.

Zdravé tuky telu dodajú správnu dávku mastných kyselín.

Rozdiel však je, či si ho zásobíte olejom z rýchleho občerstvenia, alebo kvalitnými tukmi, ktoré naše telo potrebuje. Nielen na to, aby malo energiu, bolo zdravé, výkonné , ale aj štíhle.

Tuky sú poklad

Vyradiť zo stravy tuky je nesmiernou chybou, ktorá sa skôr či neskôr odrazí na zdraví. Niektoré vitamíny sú rozpustné len v tukoch a bez nich ich telo nevyužije. Bez tukov nemôžete rátať s vitamínmi A,D,E,K. Takže pomalé chorľavenie je dôsledok zlej životosprávy. Ak namietate, že s tukmi neschudnete, nemáte najnovšie poznatky. Tie už viac ráz potvrdili, že ľudia, čo sa nezdržiavali tukov, no využívali tuky prospešné, si váhu strážili lepšie ako tí, čo prešli na odtučnené diéty.

Tretinu stravy by mali tvoriť tuky

Približne 30% na našom tanieri by denne mali mať tuky. Takáto porcia sa zaslúži o pevné kosti, zdravú pečeň, pľúca, nervový systém aj imunitu. Zdravé tuky telu dodajú správnu dávku mastných kyselín a tie znižujú aj zápalové ochorenia, alergie, vylepšujú myslenie, skrátka sú životabudičom a zdrojom zdravia.

Klamstvo nízkeho tuku

Mýtus, že tukom sa treba vyhýbať, lebo z nich naberieme tuk sa nezakladá na pravde. Práve naopak. Nízkotučné výrobky obsahujú vyššiu dávku sacharidov a práve z nich priberiete možno ešte viac ako z nadpomeru tukov. Nízkotučného si doprajeme s pocitom falošného bezpečia ešte viac, čo opäť nepridá na línii.

Nie je tuk ako tuk

Princíp chudnutia aj zdravého stravovania spočíva v jednoduchom vzorci. Nahraďte nasýtené tuky potravinami, ktoré obsahujú mononenasýtené, polynenasýtené a omega-3 mastné kyseliny. Z vášho jedálnička by mali odísť vysmážané pokrmy a rafinované oleje. Určite si však zaobstarajte tekvicové, slnečnicové aj ľanové semienka. Ryby, mandle, orechy, olivový olej, avokádo, či olivy. Všetky tieto pokrmy vám dajú dostatok tukov, ktorých sa nemusíte báť. Naopak, vaše telo z nich bude profitovať a budete sa cítiť sexi, ale aj zdravo.

 

Rozmanité podoby múky

Description: múka, pšenica, špalda, cereálieMúka je v podstate rozdrvená vnútorná časť obilného zrna s menším podielom otrúb.

Bez múky rozmanitých podôb sa nezaobíde pečenie múčnikov.

Zo sacharidov v múke dominuje škrob a z bielkovín tie, ktoré po spojení s vodou vytvárajú takzvaný lepok. Dnes dostať v obchodoch rozmanité druhy tejto suroviny, bez ktorej sa nezaobíde pečenie múčnikov.

Pšeničná svetlá múka

V našich končinách najpoužívanejšia múka vzniká mletím brúsených zŕn pšenice, zbavených kľúčika a obalových častí. Tie však obsahujú najviac živín a mastných kyselín, napríklad aj obsah vlákniny je nízky.

Celozrnná múka

Vyrába sa zo všetkých druhov obilnín vrátane pšenice. Vzniká mletím celého zrna, preto má vyšší obsah vlákniny. Treba si však dať pozor, aby bola čerstvá – kľúčik obsahuje prírodné oleje, ktoré postupne žltnú.

Špaldová múka

Ide o múku celozrnnú, vyrába sa z nevyšľachteného druhu pšenice, ktorý je odolný, preto sa nemusí hnojiť a múka je tak bez chemikálií. Obsahuje množstvo cenných látok ako horčík, draslík, vápnik či zinok.

Ražná múka

Je celozrnnou múkou a vyrába sa zo zŕn raže. Ražná múka obsahuje veľmi malé množstvo lepku, preto cesto z nej ťažko kysne. Obsahuje veľké množstvo vlákniny či vitamínov a pozitívne ovplyvňuje imunitu.

Ovsená múka

Ovsená múka je ďalším typom celozrnnej múky, je bohatá na vitamíny B, E, fosfor, horčík, železo, zinok a vlákninu. Doma si ju môžeme vyrobiť pomletím ovsených vločiek. Obsahuje veľa bielkovín a zdravého tuku.

Kukuričná múka

Kukurica je po pšenici a ryži najpestovanejšou obilninou na svete. Kukuričnú múku dostať v rozličných podobách – hladkú, hrubú, polohrubú či kukuričnú krupicu. Z kukuričnej múky sa pečie chlieb, v Mexiku placky – tortilly.

Pohánková múka

Táto múka je veľmi vhodným variantom pri cievnych ochoreniach, pretože má pozitívny vplyv na cievy. Je bohatá na vitamíny B1, B2, E, C, zinok, meď, selén a horčík. Je to bezlepková múka, preto je vhodná pri celiakii.

Sójová múka

Sójová múka je vynikajúcim zdrojom cenných bielkovín. Sójová múka neobsahuje žiadny lepok, preto ju používame len ako prídavok, najmä k múke pšeničnej. Má vysoký obsah vitamínov B1 a B3, vápnika a horčíka.

Kysnuté medové koláčiky

Potrebujeme:

30 g droždia, 250 ml mlieka, 2 kl cukru, 0,5 kg polohrubej múky, 120 g masla, 2 žĺtky, 80 g medu, soľ, citrónová kôra

Postup:

1. Z droždia, časti vlažného mlieka, cukru a dvoch lyžíc múky vytvoríme kvások a necháme ho vzísť. Zvyšnú múku osolíme, pridáme rozpustené vychladnuté maslo, med, žĺtky, kôru, vykysnutý kvások a zvyšok mlieka.

2. Vypracujeme hladké nelepivé cesto a necháme ho v teple vykysnúť. Potom lyžicou odkrajujeme kúsky, vyvaľkáme ich v rukách a tvoríme rôzne tvary.

3. Koláčiky kladieme na tukom vymastený plech, potrieme rozšľahaným bielkom a upečieme v rúre vyhriatej na 150–170 °C dočervena. Vychladnuté natierame medom a posypeme práškovým cukrom.

5 zaručených tipov, ako si poradiť s upchatým či zapáchajúcim odtokom v kuchyni a kúpeľni

Description: Čo robiť, aby sifón zostal čistý?Upchatý odpad? Ide o jednu z najčastejších domácich "katastrof". Zvládnete to však aj bez inštalatéra, poradíme vám ako na to.

Čo robiť, aby sifón zostal čistý?

Zvyšky jedla, tuk, vlasy a chlpy, poznáte to... Zapáchajúci odpad, ktorý navyše ešte ani neodteká, už niekedy asi musel riešiť každý z nás. Nie je ale potrebné hneď volať inštalatéra. Poradíme vám, ako si odpad vyčistiť svojpomocne.

1. Nezabudnite na prevenciu

Nikdy nie je neskoro! Do odpadu v kuchyni aj kúpeľni nainštalujte sitká, ktoré zachytia tak mechanické nečistoty, ako aj fúzy a vlasy, ktoré robievajú najväčšiu neplechu. Táto vychytávka je lacná a zaobstarať si môžete sitka plastové v najrôznejších farbách alebo kovové. Nesmiete zabúdať sitká pravidelne čistiť.

2. Siahnite po zvone

Prvá vec, ktorú v prípade ťažkostí vyskúšajte, je klasický gumový zvon na odpad. Ten by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Na trhu dostať niekoľko typov - gumové s drevenou rukoväťou, gumové s plastovou rukoväťou i celoplastové. S pomocou zvonu vytvoríte silný tlak, ktorý upchávku prerazí. Vaše úsilie bude ale zbytočné, ak dobre neupcháte prepadový otvor. Ak nemáte práve niekoho po ruke, použite napríklad kuchynskú hubku alebo handričku. Potom sa silnými pohybmi snažte nečistoty alebo pevné prekážky odstrániť. Až bude odpad zase voľne odtekať, prepláchnite ho prúdom horúcej vody, nasypte do neho šálku soli alebo vrecúško jedlej sódy, nechajte 10 minút pôsobiť a potom znovu prepláchnite horúcou vodou.

3. Vyčistite sifón

Ak sa vám zvonom nepodarí odpad uvoľniť, pôjde zrejme o problém závažnejšieho charakteru. Teraz prichádza na rad vyčistenie sifónu. Najskôr pod neho postavte vedro, ktoré zachytí odtekajúcu vodu a nečistoty. Odskrutkujte uzáver, ak si trúfate, tak aj celý sifón, a dôkladne vyčistite. Potom všetko zase starostlivo zoskrutkujte a dobre utiahnite.

4. Kúpte si inštalatérske pero

Môže sa stať, že vyčistenie sifónu nepomôže. Potom máte zrejme upchaté aj rúrky. Na ich prečistenie je najlepšie použiť tzakzvané inštalatérske pero čiže špirálu na čistenie odpadov. Znovu odskrutkujte sifón, vsuňte ju do potrubia a natlačte ju až k prekážke. Až sa špirála zastaví o prekážku (niekedy aj o koleno), začnite točiť rukoväťou a mierne ju tlačte do potrubia. Skúste točiť na obe strany. Ak začne voda z potrubia odtekať, máte vyhrané. Nasaďte sifón a vyskúšajte, či odpad riadne odteká.

Ako na upchatý odtok v kúpeľni?

5. Použite chémiu

Pre uvoľnenie upchatého odpadu môžete tiež použiť chemické prípravky. Väčšinou ide o prípravky na báze hydroxidu sodného. Prípravok od prípravku sa líšia najmä koncentráciou obsiahnutého hydroxidu. Pri práci s týmito prostriedkami buďte opatrná. Ide totiž o žieravinu, ktorá leptá pokožku a obzvlášť nebezpečná je pre oči. Preto radšej celý proces absolvujte v gumových rukaviciach a s maximálnou opatrnosťou. Príliš sa nenakláňajte tvárou k odpadu, pretože žieravina môže prudko vybublať. Vždy postupujte podľa návodu, ale pozor pri starých plastových rúrkach, ktoré by ste mohli zničiť. Pri kontakte lúhu s vodou totiž dochádza k chemickej reakcii, pri ktorej vznikajú vysoké teploty, ktoré by mohli takéto rúrky zdeformovať a zničiť. Pri nových polypropylénových rúrkach nič také nehrozí.

RECEPTY>ä

Kakaové pusinky

Description: Kakaové pusinkySUROVINY:

CESTO:

200 g strúhaný kokos

200 g práškový cukor

2 PL kakao

1 balíček BB puding kakaový 60 g

1 balíček vanilínový cukor Dr Oetker

150 g rozpustené a vychladnuté maslo

2 PL rum

NA OZDOBU:

1 balíček šľahačka v prášku Dr Oetker

150 ml polotučné mlieko

EŠTE POTREBUJEME:

elektrický ručný šľahač

1 ks Cukrárske vrecko s hladkou trubičkou Ø asi 7 mm

Postup receptu:

1.Na prípravu cesta zmiešame v mise kokos, cukor, kakao, puding a vanilínový cukor. Pridáme maslo a rum, a ručne vypracujeme dohladka. Cesto rozdelíme na dve časti a z každej vytvarujeme valček dlhý asi 20 cm. Valčeky zabalíme do alobalu (alebo potravinárskej fólie) a odložíme asi na 2 hodiny do chladničky.

2.Valčeky vyberieme z alobalu a ostrým nožom nakrájame na plátky.

3.Na ozdobenie pripravíme šľahačku s mliekom podľa návodu na obale. Šľahačkou naplníme cukrárske vrecko a pusinky ozdobíme.

Srdiečka pre zamilovaných

Description: Description: Description: Srdiečka pre zamilovanýchSuroviny:

240 ml voda

60 g maslo

štipiek soľ

1 PL cukor

1 balíček vanilínový cukor Dr Oetker

160 g hladká múka

4 ks vajce

Na náplň:

100 g zmes lesných plodov

60 g práškový cukor

250 g polotučný tvaroh

250 g biely jogurt

250 ml smotana na šľahanie

2 balíčky smeta-fix Dr Oetker

Na posypanie:

1 PL práškový cukor

Postup receptu:

1.Na prípravu cesta prevaríme v hrnci vodu, maslo, soľ, cukor a vanilínový cukor. Odstavíme zo sporáka, pridáme múku a vymiešame do hladkého cesta, ktoré sa nelepí na okraj hrnca. Vložíme do misy a do vychladnutého cesta zapracujeme elektrickým ručným šľahačom na najvyššom stupni vajcia.

2.Cesto naplníme do cukrárskeho vrecka s rezanou trubičkou a na plechu vyloženom papierom na pečenie tvoríme srdiečka (Ø asi 8 cm). Vložíme do predhriatej rúry a pečieme. Elektrická rúra: 190°C Teplovzdušná rúra: 170°C Plynová rúra: stupeň 3 Pečieme asi 30 minút.

3.Srdiečka necháme vychladnúť a pozdĺžne rozkrojíme.

4.Na prípravu náplne prepasírujeme cez sitko rozmrazené lesné plody, pridáme práškový cukor, tvaroh, jogurt a premiešame. Smotanu na šľahanie ušľaháme so Smeta-fixom elektrickým ručným šľahačom na najvyššom stupni dotuha a vmiešame do ovocnej zmesi. Náplňou naplníme cukrárske vrecko s hladkou trubičkou. Srdiečka naplníme a uložíme na 40 minút do chladničky.

5.Pred podávaním jemne posypeme práškovým cukrom.

 

Správne odpovede

1. Gerlachovský štít.

2. Vysoké Tatry.

3. Demänovská a Dobšinská.

4. Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Ukrajina, Poľsko.

5. Kamzík (mestská časť Koliba)

6. Bratislava.

7. Bardejov.

8. Košice.

9. Východné Slovensko.

10. Hronsek, Hervartov, Tvrdošín, Kežmarok, Leštiny, Bodružal, Ladomírová, Ruská Bystrá.

11. Ochtinská aragonitová jaskyňa.

12. 8.

13. Orava, Liptov, Spiš, Gemer, Nitra, Šariš, Považie, Pohronie, Horehronie, Turiec, Tatry, Bratislava, Zemplín, Ipeľ, Košice, Horná Nitra, Hont, Abov, Kysuce, Záhorie...

14. Banská Bystrica.

15. Banská Štiavnica.

16. Banská Štiavnica, Banská Bystrica, Prievidza, Gelnica, Handlová, Nováky, Kremnica, Špania Dolina.

17. Slovenský kras, Malá Fatra, Slovenský raj, Nízke Tatry.

18. Bratislava, Košice, Bojnice, Spišská Nová Ves.

19. Bratislava, Košice, Sliač, Poprad, Žilina, Nitra, Piešťany.

20. Čičmiansky.

21. Detva, Východná, Terchová, Kežmarok, Myjava, Banská Bystrica...

22. Drotárstvo, čipkárstvo, hrnčiarstvo, rezbárstvo, salašníctvo, garbiarstvo, olejkárstvo, kováčstvo, nožiarstvo, včelárstvo, korytárstvo...

23. Konštantín (Cyril) a Metod.

24. Mária Terézia.

25. Trnave.

26. Milan Rastislav Štefánik.

29. Dunaj.

30. V Bratislave.

31. Na strednom Slovensku.

32. Cca 5,5 milióna.

33. 175.

34. Liptovská Mara, Zemplínska šírava, Orava, Slnčné jazerá Senec, Domaša, Ružín, Sĺňava, Ružiná...

35. Do Slovenskej národnej galérie.

36. V Bratislave.

37. Východná.

38. Štrbské Pleso.

39. Anastazia Kuzminová.

40. Zdeno Chára.

41. Šatan, Hossa, Chára, Kopecký, Mikita, Bicek, Cibák, Handzuš, Gáborík.

42. Na východe Slovenska.

43. Ďumbier (2 043 m.n.m.).

44. Na juhovýchode/východe Slovenska.

45. V Martine.

46. Topoľčianky.

47. Londýn, Praha, Riga, Dubaj, Viedeň, Brusel, Rím, Dublin, Liverpool, Milano, Birmingham

48. V Banskej Štiavnici, založená v roku 1762

49. Levoča, Kostol sv. Jakuba; 18,6 m

50. Sad Janka Kráľa, Bratislava, 1776

 

 

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ